Prima etapă din Liga a II-a a adus și primul meci tare din noul sezon. Rapid a primit vizita celor de la Farul Constanța pe stadionul din Regie. Cele două formații au încheiat la egalitate, fără gol marcat. Oaspeţii au rămas în inferioritate numerică spre final, când a fost eliminat Cruceru (83').

"Suporterii au fost extraordinari. La capitolul suporteri, suntem lideri în Liga a 2-a. Nu meritam să câştigăm azi, chiar dacă am pus presiune pe final. Mulţi jucători au fost depăşiţi de miză, poate chiar de atmosferă. Sper ca în următoarele etape să luăm mai multe puncte.

Terenurile de antrenament şi cel de aici din Regie nu ne ajută în niciun fel.

Îi doresc multă baftă lui Zicu! Eu cred că a avut parte de un debut fericit", a spus Daniel Pancu, antrenor Rapid, la Telekom Sport, potrivit Mediafax.

Tot sâmbătă, ASU Politehnica Timişoara a fost învinsă pe teren propriu de CS Mioveni, scor 1-0. Golul a fost marcat de Hergheligiu, în minutul 59.

De la gazde a fost eliminat Mera în minutul 63. Două minute mai târziu, CS Mioveni a rămas și ea în inferioritate numerică, după ce Albăstroiu a primit cartonaș roșu, potrivit News.ro.