​Dinamo București a avut nevoie de patru etape pentru a obține prima victorie în sezonul 2019-2020 al Ligii 1. "Câinii roșii" au învins Academica Clinceni, scor 4-2, pe teren propriu, și au părăsit ultima poziție a clasamentului, care îi revine adversarei din meciul disputat vineri.

Liga 1Foto: lpf.ro

Dinamo a avut ocaziile mai mari în prima repriză, însă formația condusă de secundul Sebastian Moga nu a reușit să înscrie. Daniel Popa, intrat pe teren la pauză, a spart gheața în minutul 52. Montini a dublat avantajul gazdelor după alte patru minute, iar câștigătoarea părea să fie decisă.

Oaspeții au revenit, au înscris prin Vojtus ('66) și Robert Ion ('73) și puteau trece chiar la conducere, însă portarul Straton a intervenit în mai multe rânduri (a parat și un șut din lovitură liberă care se îndrepta spre vinclu).

Popa a mai înscris o dată în minutul 82 și a stabilit scorul final în minutul 90+3, când a luat pe cont propriu o acțiune.

Au evoluat echipele:

Dinamo: C. Straton - Moura, Klimavicius, Bejan, Sin - Răuţă, I. Filip (Sorescu ’34) - Mihaiu, K. Bru (Grigore ’74), Moldoveanu (Popa ’46) – Montini. Antrenor: Sebastian Moga

Academica Clinceni: O. Vâlceanu - G. Matei, Chatziterzoglou, Patriche, Dobrescu - Pîrvulescu (Buziuc ’46), Şut, Barbu (Omar ’86), Nsiah – Dumitru (Ion ’54) - J. Vojtus. Antrenor: Ilie Poenaru

Cartonaşe galbene: Răuţă ’57, Popa ’77, Bejan ’84 / Pîrvulescu ’22, Nsiah ’81, Matei ‘88

Arbitri: Adrian Viorel Cojocaru - Imre-Laszlo Bucsi, Marius Cristian Marchidanu - Iulian Călin. Observatori: Nicolae Marodin, Romolos Gabor