CFR Cluj a câștigat, pe teren propriu, partida disputată împotriva echipei Dinamo București, scor 1-0. În urma acestui rezultat, ardelenii au adunat șapte puncte, în timp ce formația antrenată sâmbătă seara de Sebastian Moga (secundul lui Eugen Neagoe) rămâne fără gol marcat și fără puncte în clasament, după primele trei etape din Liga 1.

Liga 1Foto: lpf.ro

Cestor a căzut în careul lui Dinamo în minutul 82, iar arbitrul Andrei Chivulete a indicat punctul cu var pentru un fault observat de asistentul Adrian Vornicu. Același Omrani (marcator în Champions League, atât împotriva celor de la Astana, cât și cu Maccabi Tel Aviv) l-a învins pe Piscitelli, chiar dacă acesta a atins balonul.

În minutul 22, jocul a fost întrerupt aproximativ patru minute din cauza petardelor aruncate de fanii dinamovişti. Jocul s-a reluat după ce la staţia de amplificare s-a făcut un anunţ pentru fani.

În minutul 88, de la CFR Cluj a fost eliminat Sebastian Mailat, după ce a primit al doilea cartonaş galben.

Jucătorii dinamovişti au intrat pe teren cu un banner cu mesajul: “Multă sănătate, Eugen Neagoe. Suntem alături de tine”, potrivit News.ro.

• Au evoluat echipele:

CFR Cluj: Arlauskis - Butean, Mureşan, Cestor, Peteleu - Hoban, Itu (Omrani ’46), L. Aurelio - M. Pereira (Mailat ’63), Costache, Al. Păun.

Dinamo: Piscitelli - Moura, Bejan, Grigore, Sin – Mrzljak (Bru ’46), Răuţă, Filip (Popa ‘85) - Sorescu, Montini, Moldoveanu (Mihaiu ’78).

Arbitri: Andrei Chivulete - Mircea Grigoriu, Adrian Vornicu - Marian Barbu. Observatori: Cristian Nica, Cătălin Cursaru.