Joi s-au disputat ultimele meciuri din prima manșă a turului doi preliminar al Eruopa League, fază în care evoluează trei echipe din România. Gent le-a administrat o înfrângere drastică celor de la FC Viitorul, scor 6-3, FCSB s-a impus pe terenul lui Alashkert, scor 3-0, în timp ce Universitatea Craiova a terminat la egalitate cu Honved, scor 0-0. Campioana Bulgariei, Ludogoreţ Razgrad, a smuls inextremis un egal pe terenul formaţiei islandeze Valur Reykjavik, grație unui gol marcat în minutul 90+2.

Europa LeagueFoto: Facebook/ UEFA Europa League

Rezultate turul doi preliminar al Europa League:

Marţi 23 iulie

FC Ararat-Armenia Erevan (Armenia) - Lincoln FC (Gibraltar) 2-0

HB Torshavn (Feroe) - Linfield Belfast (Irlanda de Nord) 2-2

Skendija 79 (Macedonia de Nord) - F91 Dudelange (Luxemburg) 1-2

FC Santa Coloma (Andorra) - FC Astana (Kazahstan) 0-0

Tre Penne (San Marino) - Suduva Marijampole (Lituania) 0-5

Miercuri 24 iulie

Slovan Bratislava (Slovacia) - Feronikeli (Kosovo) 2-1

Joi 25 iulie

Piunik Erevan (Armenia) - FK Jablonec (Cehia) 2-1

FK Ventspils (Letonia) - Gzira United (Malta) 4-0

Qabala FK (Azerbaidjan) - Dinamo Tbilisi (Georgia) 0-2

AEK Larnaca (Cipru) - Levski Sofia (Bulgaria) 3-0

KF Partizani Tirana (Albania) - FC Sheriff Tiraspol (R. Moldova) 0-1

FC Utrecht (Olanda) - NK Zrinjski (Bosnia) 1-1

Cihura Sacihere (Georgia) - Aberdeen FC (Scoţia) 1-1

Honved Budapesta (Ungaria) - Universitatea Craiova (România) 0-0

Haugesund (Norvegia) - Sturm Graz (Austria) 2-0

Lechia Gdansk (Polonia) - Broendby IF (Danemarca) 2-1

FK Molde (Norvegia) - FK Cukaricki (Serbia) 0-0

Arsenal Tula (Rusia) - Neftci Baku (Azerbaidjan) 0-1

Yeni Malatyaspor (Turcia) - Olimpija Ljubljana (Slovenia) 2-2

Flora Tallinn (Estonia) - Eintracht Frankfurt (Germania) 1-2

Mlada Boleslav (Cehia) - Ordabasî Şimkent (Kazahstan) 1-1

Alaşkert FC (Armenia) - FCSB (România) 0-3

Şahtior Soligorsk (Belarus) - Esbjerg fB (Danemarca) 2-0

ŢSKA Sofia (Bulgaria) - NK Osijek (Croaţia) 1-0

Hapoel Beer Sheva (Israel) - Kairat Almatî (Kazahstan) 2-0

Lokomotiv Plovdiv (Bulgaria) - Spartak Trnava (Slovacia) 2-0

Gap Connah's Quay (Ţara Galilor) - Partizan Belgrad (Serbia) 0-1

IFK Norrkoeping (Suedia) - FK Liepaja (Letonia) 2-0

MOL Fehervar FC Szekesfehervar (Ungaria) - FC Vaduz (Liechtenstein) 1-0

Piast Gliwice (Polonia) - Riga FC (Letonia) 3-2

FC Lucerna (Elveţia) - KI Klaksvik (Feroe) 1-0

KAA Gent (Belgia) - FC Viitorul Constanţa (România) 6-3

DAC Dunajska Streda (Slovacia) - Atromitos (Grecia) 1-2

Aris Salonic (Grecia) - AEL Limassol (Cipru) 0-0

Jeunesse Esch (Luxemburg) - Vitoria Guimaraes (Portugalia) 0-1

AZ Alkmaar (Olanda) - BK Haecken (Suedia) 0-0

NK Domzale (Slovenia) - Malmoe FF (Suedia) 2-2

Glasgow Rangers (Scoţia) - Progres Niederkorn (Luxemburg) 2-0

Buducnost Podgorica (Muntenegru) - Zaria Lugansk (Ucraina) 1-3

RC Strasbourg (Franţa) - Maccabi Haifa (Israel) 3-1

Wolverhampton Wanderers (Anglia) - Crusaders Belfast (Irlanda de Nord) 2-0

Torino FC (Italia) - Debrecen VSC (Ungaria) 3-0

Legia Varşovia (Polonia) - KuPS Kuopio (Finlanda) 1-0

Espanyol Barcelona (Spania) - Stjarnan (Islanda) 4-0

Shamrock Rovers Dublin (Irlanda) - Apollon Limassol (Cipru) 2-1

Valur Reykjavik (Islanda) - Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) 1-1