​Miercuri au avut loc partidele rămase din manșa secundă a primului tur preliminar al Champions League. Ludogorets Razgrad (Bulgaria), cu fundașul Cosmin Moți titular (eliminat în '82) și atacantul Claudiu Keșeru intrat după pauză, a fost eliminată de echipa Ferencvaros (Ungaria). Slovan Bratislava, campioana Slovaciei, a părăsit competiția după 2-3 la general împotriva muntenegrenilor de la Sutjeska. Echipe precum CFR Cluj, Celtic Glasgow, Rosenborg sau Qarabag s-au calificat în turul următor.

Champions LeagueFoto: Facebook

Rezultatele consemnate miercuri:

Riga (Letonia) - Dundalk (Irlanda) 0-0, 4-5 la lovituri de departajare (în prima manşă 0-0)

Rosenborg Trondheim (Norvegia) - Linfield Belfast 4-0 (Irlanda de Nord) (în prima manşă 2-0)

Qarabag (Azerbaidjan) - Partizani Tirana (Albania) 2-0 (în prima manşă 0-0)

AIK Solna (Suedia) - Ararat-Armenia Erevan (Armenia) 3-1 (în prima manşă 1-2)

Ludogorets Razgrad (Bulgaria) - Ferencvaros Budapesta (Ungaria) 2-3 (în prima manşă 1-2)

Piast Gliwice (Polonia) - BATE Borisov (Belarus) 1-2 (în prima manşă 1-1)

CFR Cluj (România)- FC Astana (Kazahstan) 3-1 (în prima manşă 0-1)

NK Maribor (Slovenia) - Valur Reykjavik (Islanda) 2-0 (în prima manşă 3-0)

Sutjeska Niksic (Muntenegru) - Slovan Bratislava (Slovacia) 1-1, 3-2 la lovituri de departajare (în prima manşă 1-1)

Celtic Glasgow (Scoţia) - FK Sarajevo (Bosnia-Herţegovina) 2-1 (în prima manşă 3-1)

*Echipele scrise cu bold s-au calificat în turul doi preliminar al Champions League

Au loc în turul II preliminar:

CFR Cluj (România) - Maccabi Tel Aviv (Israel)

BATE Borisov (Belarus) - Rosenborg Trondheim (Norvegia)

The New Saints (Țara Galilor) - FC Copenhaga (Danemarca)

Ferencvaros Budapesta (Ungaria) - Valletta (Malta)

Dundalk (Irlanda) - Qarabag (Azerbaidjan)

Saburtalo Tbilisi (Georgia) - Dinamo Zagreb (Croația)

Celtic Glasgow (Scoția) - Kalju Nomme (Estonia)

Steaua Roșie Belgrad (Serbia) - HJK Helsinki (Finlanda)

Sutjeska Niksic (Muntenegru) - APOEL Nicosia (Cipru)

Maribor (Slovenia) - AIK Solna (Suedia)

Viktoria Plzen (Cehia) - Olympiakos (Grecia)

PSV Eindhoven (Olanda) - FC Basel (Elveția)