Algeria și Senegal se vor înfrunta în finala ediției din 2019 a Cupei Africii pe Națiuni. Algeria a trecut în penultimul act de Nigeria, scor 2-1, în timp ce Senegal a învins-o pe Tunisia, scor 1-0, după prelungiri.

Algeria, calificata in finala Cupei AfriciiFoto: cafonline.com

Reprezentativa Algeriei s-a calificat în finala Cupei Africii pe Naţiuni, după ce a învins, duminică, la Cairo, cu scorul de 2-1, selecţionata Nigeriei, datorită unui gol marcat în minutul 90+5.

Algeria a deschis scorul prin William Troost-Ekong, care a marcat în propria poartă în minutul 40, iar nigerienii au egalat în minutul 73, printr-un penalti transformat de Odion Ighalo.

Victoria Algeriei a fost adusă de Riyad Mahrez, care a marcat din lovitură liberă în minutul 90+5.

Algeria, care a câştigat titlul în 1990, va întâlni în finală Senegalul, care a trecut, tot duminică, de Tunisia, scor 1-0, după prelungiri.

La meciul disputat la Cairo, golul a fost marcat de tunisianul Dylan Bronn, în minutul 100, în propria poartă.

Cele două echipe au ratat câte un penalti: Ferjani Sassi ’75 (Tunisia) şi Henri Saivet ’81 (Senegal), scrie News.ro.

Finală dintre Algeria și Senegal va avea loc pe 19 iulie, de la ora 22:00, pe Cairo Stadium. Meciul pentru locul trei, dintre Nigeria și Tunisia, se va disputa pe 17 iulie, de la ora 22:00, tot la Cairo, pe Al Salam Stadium.