FCSB a debutat cu dreptul în noul sezon, în campionat. Vicecampioana Ligii 1 a disputat primul meci la Pitești, considerat pe teren propriu, și a câștigat cu scorul de 4-3 în fața echipei FC Hermannstadt, informează Mediafax.

FCSB a punctat de două ori în prima repriză. Golurile lui Florinel Coman (minutul 23) și Ioan Hora (minutul 30), au făcut meciul mai ușor, dar sibienii au punctat și ei până la finalul primelor 45 de minute. Juvhel Tsoumou (minutul 45+1) a redus din diferență, iar la pauză a fost 2-1.

În partea a doua s-au mai marcat patru goluri. Dennis Man (minutul 54) și Dragoș Nedelcu (minutul 81) și-au trecut și ei numele pe lista marcatorilor FCSB-ului. Pentru Hermannstadt, reușita secundă a venit prin Alexandru Dandea (minutul 57), iar ultimul gol al meciului i-a aparținut lui Gabriel Debeljuh (minutul 90+4).

Au evoluat echipele:

FCSB: Vlad - Belu, Cristea, Planic, Bălaşa – Filip (Nedelcu ’46), Vână, F. Tănase - M. Roman (Man ’52), I. Hora, Coman (Oaidă ’85). Antrenor: Bogdan Andone

Hermannstadt: Figueiredo - Măţel, Dandea, Luchin, Popovici – Dumitriu (Petrescu ’55), Cordea, Dâlbea, Caiado – Tsoumou (Debeljuh ’84), Sîntean (Yazalde ’51). Antrenor: Costel Enache

Cartonaşe galbene: Coman ’71, Belu ’73, Nedelcu ’82, Planic ’90 / Dumitriu ’16, Măţel ’36, Dandea ‘57

Horaţiu Feşnic a fost arbitrul partidei, ajutat de Alexandru Cerei și Mihai Marius Marica. Florin Andrei a fost rezervă, iar observatori: Sorin Boca și Viorel Anghelinei.