Presă: Ianis Hagi va semna cu Genk, campioana Belgiei

de Diana Ene     HotNews.ro
Joi, 11 iulie 2019, 19:29 Sport | Fotbal


Ianis Hagi
Foto: uefa/ twitter
Fotbalistul român Ianis Hagi va efectua vineri vizita medicală înainte de a semna cu Racing Genk, campioana Belgiei, scriu ziarele Het Nieuwsblad şi La Derniere Heure, potrivit Agerpres.

Potrivit La Derniere Heure, negocierile în vederea transferului au intrat în ultima linie dreaptă. Dacă totul va decurge bine, Ianis Hagi ar urma să sosească vineri la Genk ca să efectueze vizita medicală şi să semneze un contract de lungă durată, de patru sau cinci ani. Suma de transfer nu ar urma să depăşească 10 milioane de euro.

Fotbalistul Viitorului Constanţa, în vârstă de 20 de ani, este urmărit de cluburi de top, ca Borussia Dortmund, Sevilla, FC Barcelona sau Spartak Moscova.

Ianis Hagi este dornic să facă un pas înainte în cariera sa fără să ardă etapele. El vrea să joace în campionatul Belgiei, ce i-ar permite să progreseze, cum s-a întâmplat cu prietenul şi compatriotul său, Răzvan Marin, căruia i-a cerut sfatul, scrie cotidianul citat.

La Genk, Ianis Hagi va avea ocazia să vadă cum cota lui creşte, el având ocazia să dispute în această toamnă Liga Campionilor, la câteva luni după ce a strălucit la Campionatul European de tineret.

Alte două cluburi din Belgia, Anderlecht şi Standard Liege, fosta echipă a lui Răzvan Marin, au fost şi ele interesate de fiul legendarului Gheorghe Hagi, aminteşte site-ul walfoot.be.

Ianis Hagi a avut o experienţă nereuşită în străinătate, la echipa italiană Fiorentina (iulie 2016-ianuarie 2018).

În lotul lui Genk este un român, Vladimir Screciu.


Citeste mai multe despre   
















4328 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    Cine-i ăsta? (Joi, 11 iulie 2019, 19:42)

    prec [utilizator]

    Cine-i Ianis ăsta?
  • -2 (10 voturi)    
    Bravo (Joi, 11 iulie 2019, 19:54)

    CarlosKent [utilizator]

    Bravo Ianis, cea mai buna alegere, ramai in lumea buna occidentala si sigur vei creste!
  • +4 (8 voturi)    
    Telenovela cu delfinul nu se termina cu semnarea (Joi, 11 iulie 2019, 20:41)

    Plagarus [utilizator]

    De ce nu joaca titular, de ce joaca uneori doar o repriza, de ce nu i se da incredere, de ce este cedat de Genk la Oostende, de ce nu mai este convocat la nationala.....??
    • +2 (4 voturi)    
      De „bun”? (Joi, 11 iulie 2019, 21:28)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Sau de „valoros”?
  • +1 (3 voturi)    
    Genk ? (Joi, 11 iulie 2019, 23:30)

    Lu48 [utilizator]

    După toată zarva cu echipe una şi una cam subţirel finalul ! Să vedem continuarea ! Tare mi-e că va fi un mare fâs, vezi Fiorentina !
  • 0 (2 voturi)    
    Gradinita lu' taticu (Vineri, 12 iulie 2019, 10:15)

    4clase [utilizator]

    La rubrica de sport in special de la Protv se aloca mai mult spatiu personajului Ianis, decat lui Simona Halep...
    Dupa ce a facut anul trei si patru de liceu intr-un singur an, dupa ce se bat toate echipele de la Real Madrid in sus sa-l aiba, dupa ce la scorul de 1-0 in semifinala cu Germania, creaza un penalty fantastic de unde echipa se rupe si pierde meciul, dupa ce sora lui joaca intr-o piesa de teatru unde are o replica "mama m-a marit!...(stire tot de la rubrica sport...), dupa ce ca tat-su cand vorbeste de fapt la bani se gandeste, dat fiind ca sunt singura etnie care alaturi de gypsy fac profit din maritatul copiilor, iata s-a gasit o echipa care sa dea banu' frate. Baaa, luati-ma pe mine ca joc mai bine, si sunt mai ieftin ca nu sunt machidon.
  • +2 (2 voturi)    
    Doamne ajuta... (Vineri, 12 iulie 2019, 10:30)

    Skipper_The_Pinguin [utilizator]

    ... ca m-am saturat de cate echipe noi il doreau zilnic pe acest baiat, care, sinceri sa fim, nu impresioneaza la niciun capitol fotbalistic. Mai ca imi venea sa contribui si eu cu bani, doar sa-l ia cineva odata de la Viitorul.