Reprezentativa Egiptului a fost învinsă, sâmbătă, la Cairo, cu scorul de 1-0 (0-0), de Africa de Sud, în optimile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni, scrie Newss.ro.

Africa de Sud, victorie cu Egipt in optimile Cupei AfriciiFoto: cafonline.com

Golul a fost marcat, în minutul 85, de Thembinkosi Lorch, care a produs o adevărată dramă, atât în rândurile celor 74.000 de spectatori prezenţi pe Stadionul Naţional din Cairo, cât şi în întreaga ţară. Egiptul nu a părăsit niciodată competiţia în optimi, când a organizat turneul final.

Din echipa gazdelor nu au lipsit vedetele Mohamed Salah (FC Liverpool) şi Mohamed Elneny (Arsenal Londra).

Într-un alt meci din optimi, Nigeria a învins Camerun, cu 3-2 (1-2). Au marcat Odion Ighalo '19 şi 63, Alex Iwobi '66, respectiv Stephane Bahoken '41 şi Clinton N'Jie '44.

Nigeria şi Africa de Sud se vor întâlni în sferturi, miercuri.

Duminică, în aceeaşi fază, Madagascarul, revelaţia turneului final, la care participă în premieră, va evolua cu Republica Democrată Congo, iar Alegeria cu Guineea.

Luni, sunt programate meciurile Ghana - Tunisia şi Mali - Coasta de Fildeş. Au mai obţinut calificarea în sferturi Senegal şi Benin, echipe care vor juca una împotriva celeilalte, tot miercuri.