CE Under 21

Presa internațională laudă prestația tricolorilor din semifinală: "Germania a trebuit să sufere încă de la început în fața frumoasei echipe a României" - Marca

Vineri, 28 iunie 2019, 9:42 Sport | Fotbal

Romania Under 21
Presa internațională a avut cuvinte de laudă la adresa echipei naționale Under 21 a României după înfrângerea din semifinale cu Germania, scor 2-4. Gazzetta dello Sport a scris că "Germania s-a speriat, a fost la pământ și părea că are probleme mari, iar România a încântat în prima repriză", în timp ce spaniolii de la Marca au notat că "Germania a trebuit să sufere încă de la început în fața frumoasei echipe a României".

”Ce luptă în semifinală! Germania a bătut surpriza turneului, România, cu 4-2 și își poate apăra titlul de campioană europeană! Duminică visul poate deveni realitate”, scriu nemții de la Bild, potrivit Digi Sport.

Stefan Kuntz (56 de ani), selecționerul german a făcut o declarație imediat după meci: ”Ne-am întrebat la pauză dacă așa vrem să părăsim competiția. Nu pot decât să îmi scot pălăria în fața jocului băieților mei din repriza a doua”.

”Germania se califică in finală după ce a doborât o echipă încăpățânată! Mini Mannschaft a învins revelația turneului după un meci spectaculos decis în ultimele minute. Nu a fost deloc ușor în fața acestei revelații. Se părea că meciul va ajunge în prelungiri, dar nemții au profitat de două lovituri libere. România nu s-a predat după primirea golului și a reacționat prin intermediul lui Ianis Hagi și George Pușcaș”, au notat spaniolii de la Mundo Deportivo.

”Germania, prima finalistă! Super Waldschmidt a înghețat România! Dubla lui Pușcaș nu a fost suficientă! Germania s-a speriat, a fost la pământ și părea că are probleme mari, dar a reușit să recupereze și să se califice în a doua finală. România a încântat în prima repriză, dar nu va ajunge în finală. România a fost, totuși, o echipă frumoasă”, au scris italienii de la Gazzetta dello Sport.

”Duelul dintre George Pușcaș și Luca Waldschmidt, cei mai buni marcatori de la turneul final, și-a fructificat toate promisiunile. Primul a adus România în avantaj și a făcut-o să creadă în calificare. Celălalt a readus la viață Germania”, a scris L'Equipe.

”Germania a trebuit să sufere încă de la început în fața frumoasei echipe a României, în care Pușcaș și Hagi au fost protagoniști” au publicat spaniolii de la Marca.

Aventura naționalei Under 21 a României la Campionatul European de tineret s-a încheiat în semifinale, după ce a fost învinsă de Germania, scor 2-4. Tinerii "tricolori" au condus la pauză, cu 2-1, dar două lovituri libere în finalul meciului i-au calificat pe nemți în finală.

Au marcat: Puşcaş '26 (p), '44 / Amiri '21, '90+4, Waldschmidt '51 (p), '90.

7320 vizualizari

• +1 (7 voturi)
    hai sa recunoastem: (Vineri, 28 iunie 2019, 9:51)

bancher [utilizator]

daca nu era faultul inutil facut de Ianis Hagi, nu se stie daca Germania mai revenea. Din acel penalty facut de Ianis, Germania a avut 11m si a egalat la 2-2. Dupa asta ECHIPA ROMANIEI A CLACAT PSIHIC...practic a clacat in joc. In primul rand ne-au batut la capitolul tarie de caracter...ai nostri, indiferent ca sunt de la echipa mare sau cea mica se pierd cand sunt condusi, nu au puterea sa revina. Apoi a fost si temeperatura ridicata, care a avantajat Germania (ei au o conditie fizica mult mai buna decat ai nostri).
    Pe de alta parte nu poti sa nu remarci proasta asezare a jucatorilor nostri in zid, la golurile 3 si 4 ale nemtilor. Ai nostri nu stiu sa faca zid, mai ales la golul 4 al lor. Practic au lasat culoar nemtilor sa traga...
    Are dreptate si Mircea Lucescu: cand iei 3 goluri din faza fixa ai o problema.
    • 0 (6 voturi)
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 28 iunie 2019, 10:41)

[anonim] i-a raspuns lui bancher

• +3 (5 voturi)
        . (Vineri, 28 iunie 2019, 11:18)

sunstorm [utilizator] i-a raspuns lui

De fapt, are dreptate bancher.
        La inceput a fost vorba de o cu totul diferita situatie cand nemtii au inscris primii. Primul gol a fost de fapt ce le-au schimbat psihicul in mod pozitiv romanilor, pentru ca de la acel prim gol nu mai aveau nimic de pierdut si s-au putut desfasura.
        La a 2-a repriza cand romanii conduceau, evident ca presiunea psihica era pe cu totul alt nivel si atunci ei erau cu presiunea de a pierde. A venit golul din penalty si aia a fost.
        • -1 (3 voturi)
          Comentariu sters de utilizator (Vineri, 28 iunie 2019, 12:39)

[anonim] i-a raspuns lui sunstorm

• 0 (2 voturi)
            da, stim, (Vineri, 28 iunie 2019, 14:06)

bancher [utilizator] i-a raspuns lui

pentru ca suntem mai in varsta si am vazut evolutia tricolorilor la muulte meciuri, inclusiv la turnee finale . Cand au ajuns in fata performantei s-au pierdut, au clacat...iar de la o diferenta de 2 goluri nu au revenit niciodata. Mereu acelasi never ending story, de a se impotmoli chiar cand sunt pe punctul de a face performanta.
            Din pacate nici tinerii U21 nu au trecut peste aceasta mentalitate..au primit un gol si aia a fost, s-au dus la fund.
      • +2 (6 voturi)
        l-am vazut in direct (Vineri, 28 iunie 2019, 11:28)

la 2-1 ptr nemti, in min 51, Ianis Hagi a comis o greseala de incepator: un fault cinic si inutil asupra lui Dahoud...Arbitrul a dat 11m, ei au inscris, si ai nostri au cazut psihic dupa acest gol. Practic nu au mai contat in meci, doar norocul a facut sa nu o luam si mai tare.
        Aceasta e o greseala impardonabila ptr o semifinala de campionat european, comparabila cu cea a portatului Prunea din sfertul cu Suedia de la CM din SUA 1994
  • +3 (3 voturi)
    Greseli de incepatori (Vineri, 28 iunie 2019, 10:44)

Metec [utilizator]

Tineretea si lipsa de experienta si-au spus cuvantul, in fata unei echipe care nu a iertat nicio greseala. Cele trei faulturi stupide, lipsa de organizare a zidului si ratarile au fost cauzele esecului.
    Insa, desigur, per total a fost extraordinar sa vedem Nationala de tineret luptandu-se cu marile forte fotbalistice ale continentului! Bravo, bravo, bravo, de trei ori bravo! Viitorul arata foarte bine.
      Ne-a salvat Radu (Vineri, 28 iunie 2019, 15:31)

ACP [utilizator] i-a raspuns lui Metec

de la mai multe. Germania a avut multe ocazii si ratari. Ca au dat goluri pe greseli demne de curtea scolii e altceva.
    Bravo! (Vineri, 28 iunie 2019, 11:06)

TrueBlue [utilizator]

Faza de aparare a fost jucata catastrofal. Dar la momentele 1-1 si mai ales 2-1 pentru RO am simtit din nou cum in curge sangele prin vene. Bravo! Aceasta echipa U21 nu este un scop in sine, ea ne arata potentialul si poate indica jucatori pentru nationala mare care in ultimii ani a aratat ca are meciuri grele chiar cu echipe din tari mici si foarte mici.