Naţionala de fotbal a Ugandei a obţinut prima sa victorie la Cupa Africii pe Naţiuni după o pauză de 41 de ani, 2-0 cu RD Congo, sâmbătă, la Cairo, în Grupa A a ediţiei din acest an, găzduită de Egipt, scrie Agerpres.

Uganda, victorie dupa 41 de ani la Cupa AfriciiFoto: cafonline.com

Ultimul succes al ugandezilor data de la ediţia din 1978, 2-1 în semifinala cu Nigeria. De atunci, Uganda a înregistrat un egal şi trei eşecuri, dintre care două în faţa Ghanei, în 1978 şi 2017.

În meciul de sâmbătă, ugandezii s-au impus prin golurile marcate de Patrick Kaddu (14') şi Emmanuel Okwi (48'), preluând şefia grupei. Vineri, în meciul de deschidere, Egiptul a dispus de Zimbabwe cu 1-0.

Uganda, antrenată de francezul Sebastien Desabre, va juca miercuri, următorul meci, contra selecţionatei Zimbabwe, în timp ce Egiptul va primi replica RD Congo.

Clasament Grupa A:

1. Uganda 3 puncte (2-0)

2. Egipt 3 puncte (1-0)

3. Zimbabwe 0 puncte (0-1)

4. RD Congo 0 puncte (0-2)

În alt meci disputat sâmbătă, în Grupa B, Nigeria a învins-o cu 1-0 pe Burundi, grație reușitei lui Odion Ighalo, în minutul 77.

Tot sâmbătă, Guinea și Madagascar au terminat la egalitate, scor 2-2, în al doilea meci al Grupei B. Guinea a deschis scorul în minutul 34, prin Sory Kaba, dar Madagascar a revenit după pauză și a preluat conducerea, grație golurilor înscrise de Anicet (49') și Andria (55'). Scorul final al partidei a fost stabilit de Francois Kamano (66'), care a transformat un penalty și a salvat un punct pentru Guinea.

Clasament Grupa B:

1. Nigeria 3 puncte (1-0)

2. Madagascar 1 punct (2-2)

3. Guinea 1 punct (2-2)

4. Burundi 0 puncte (0-1)

Primele două clasate în fiecare grupă şi cele mai bune patru formaţii de pe locul al treilea se califică în optimile de finală.