Reprezentativa statului Chile, câştigătoarea ultimelor două ediţii, a învins, vineri, la Salvador, cu scorul de 2-1 (1-1), naţionala Ecuadorului, în etapa a doua a Grupei C a Copei America, scrie News.ro.

Alexis Sanchez, decisiv pentru ChileFoto: copaamerica.com

Fuenzalida '8 şi Alexis Sanchez '56 au marcat golurile învingătorilor, în timp ce pentru ecuadorieni a înscris Enner Valencia '26 (p). Achilier (Ecuador) a fost eliminat, în minutul 89.

În urma acestui rezultat, Chile este pe primul loc în grupă, cu şase puncte şi şi-a asigurat calificarea în sferturile de finală ale competiţiei. Uruguay, cu patru puncte, ocupă locul 2 şi este cvasicalificată. Japonia este pe locul 3, cu un punct, iar Ecuador încheie clasamentul, fără niciun punct.

Chile este a doua echipă calificată în sferturi, după două meciuri. Cealaltă formație este Columbia, din Grupa B.

În sferturile de finală acced primele două echipe clasate în cele trei grupe, plus cele mai bune formaţii de pe locul 3.