Cupa Africii 2019: Prezentarea evenimentului, programul disputelor

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 20 iunie 2019, 17:10 Sport | Fotbal


Cupa Africii 2019
Foto: fifa.com
Ediţia a 32-a a Cupei Africii pe Naţiuni va avea loc în Egipt, în perioada 21 iunie - 19 iulie, cu participarea a 24 de echipe, împărţite în şase grupe, transmite Agerpres.

Egiptul are cele mai multe titluri, şapte, urmată de Camerun, cinci trofee, fiind şi campioana en titre, Ghana, cu patru trofee, Nigeria, trei titluri, etc.

Primele două clasate în fiecare grupă şi cele mai bune patru formaţii de pe locul al treilea se califică în optimile de finală.

Componenţa grupelor:

Grupa A (Cairo International Stadium, Cairo): Egipt, Zimbabwe, RD Congo, Uganda;
Grupa B (Alexandria Stadium - Alexandria): Nigeria, Burundi, Guineea, Madagascar;
Grupa C (Stadionul 30 iunie - Cairo): Senegal, Tanzania, Algeria, Kenya;
Grupa D (Al Salam Stadium - Cairo): Maroc, Namibia, Cote d'Ivoire, Africa de Sud;
Grupa E (Suez Stadium - Suez): Tunisia, Angola, Mali, Mauritania;
Grupa F (Ismailia Stadium - Ismailia): Camerun, Guineea Bissau, Ghana, Benin.

Programul turneului:

Vineri, 21 iunie

Egipt - Zimbabwe (Cairo Stadium - Cairo, 23:00), Grupa A

Sâmbătă, 22 iunie


RD Congo - Uganda (Cairo Stadium - Cairo, 17:30), Grupa A
Nigeria - Burundi (Alexandria Stadium - Alexandria, 20:00), Grupa B
Guineea - Madagascar (Alexandria Stadium - Alexandria, 23:00), Grupa B

Duminică, 23 iunie


Senegal - Tanzania (Stadion 30 Iunie - Cairo, 20:00), Grupa C
Kenya - Algeria (Stadion 30 Iunie - Cairo, 23:00), Grupa C
Maroc - Namibia (Al Salam Stadium - Cairo, 17:30), Grupa D

Luni, 24 iunie


Africa de Dud - Cote d'Ivoire (Al Salam Stadium - Cairo, 17:30), Grupa D
Tunisia - Angola (Suez Stadium - Suez, 20:00), Grupa E
Mauritania - Mali (Suez Stadium - Suez, 23:00), Grupa E

Marţi, 25 iulie

Camerun - Guineea Bissau (Ismailia Stadium - Ismailia, 20:00), Grupa F
Ghana - Benin (Ismailia Stadium - Ismailia, 23:00), Grupa F

Miercuri, 26 iunie

Nigeria - Guineea (Alexandria Stadium - Alexandria, 17:30), Grupa B
Uganda - Zimbabwe (Cairo Stadium - Cairo, 20:00), Grupa A
Egipt - RD Congo (Cairo Stadium - Cairo, 23:00), Grupa A

Joi, 27 iunie

Madagascar - Burundi (Alexandria Stadium - Alexandria, 17:30), Grupa B
Algeria - Senegal (Stadion 30 Iunie - Cairo, 20:00), Grupa C
Kenya - Tanzania (Stadion 30 Iunie - Cairo, 23:00), Grupa C

Vineri, 28 iunie

Maroc - Cote d'Ivoire (Al Salam Stadium - Cairo, 20:00), Grupa D
Namibia - Africa de Sud (Al Salam Stadium- Cairo, 23:00), Grupa D
Tunisia - Mali (Suez Stadium - Suez, 17:30), Grupa E

Sâmbătă, 29 iunie

Mauritania - Angola (Suez Stadium - Suez, 17:30), Grupa E
Camerun - Ghana (Ismailia Stadium - Ismailia, 20:00), Grupa F
Benin - Guineea Bissau (Ismailia Stadium - Ismailia, 23:00), Grupa F

Duminică, 30 iunie

Madagascar - Nigeria (Alexandria Stadium - Alexandria, 19:00), Grupa B
Burundi - Guineea (Al Salam Stadium - Cairo, 19:00), Grupa B
Egipt - Uganda (Cairo Stadium - Cairo, 22:00), Grupa A
Zimbabwe - RD Congo (Stadion 30 Iunie - Cairo, 22:00), Grupa A

Luni, 1 iulie

Africa de Sud - Maroc (Al Salam Stadium - Cairo, 19:00), Grupa D
Namibia - Cote d'Ivoire (Stadion 30 Iunie - Cairo, 19:00), Grupa D
Kenya - Senegal (Stadion 30 Iunie - Cairo, 22:00), Grupa C
Tanzania - Algeria (Al Salam Stadium - Cairo, 22:00), Grupa C

Marţi, 2 iulie

Benin - Camerun (Ismailia Stadium - Ismailia, 19:00), Grupa F
Guineea Bissau - Ghana (Suez Stadium - Suez, 19:00), Grupa F
Mauritania - Tunisia (Suez Stadium- Suez, 22:00), Grupa E
Angola - Mali (Ismailia Stadium - Ismailia, 22:00), Grupa E

OPTIMI DE FINALĂ

Vineri, 5 iulie

(41) câştigătoarea Grupei D - locul al treilea Grupa B/E/F (Al Salam Stadium - Cairo, 19:00)
(38) locul al doilea în Grupa A - locul al doilea în Grupa C (Cairo Stadium - Cairo, 22:00)

Sâmbătă, 6 iulie

(42) locul al doilea în Grupa B - locul al doilea în Grupa F (Alexandria Stadium - Alexandria, 19:00)
(39) câştigătoarea Grupei A - locul al treilea în Grupa C/D/E (Cairo Stadium - Cairo, 22:00)

Duminică, 7 iulie

(37) câştigătoarea Grupei B - locul al treilea în Grupa A/C/D (Alexandria Stadium - Alexandria, 19:00)
(40) câştigătoarea Grupei C - locul al treilea în Grupa A/B/F (Stadion 30 Iunie - Cairo, 22:00)

Luni, 8 iulie

(43) câştigătoarea Grupei E - locul al doilea în Grupa D (Suez Stadium - Suez, 19:00)
(44) câştigătoarea Grupei F - locul al doilea în Grupa E (Ismailia Stadium - Ismailia, 22:00)

SFERTURI DE FINALĂ

Miercuri, 10 iulie

(45) câştigătoarea meciului 38 - câştigătoarea meciului 41 (Stadion 30 Iunie - Cairo, 19:00)
(48) câştigătoarea meciului 42 - câştigătoarea meciului 39 (Cairo Stadium - Cairo, 22:00)

Joi, 11 iulie

(47) câştigătoarea meciului 43 - câştigătoarea meciului 40 (Suez Stadium - Suez, 19:00)
(46) câştigătoarea meciului 37 - 44 (Al Salam Stadium - Cairo, 22:00)

SEMIFINALE

Duminică, 14 iulie

câştigătoarea meciului 45 - câştigătoarea meciului 46 (Stadion 30 Iunie - Cairo, 19:00)
câştigătoarea meciului 47 - câştigătoarea meciului 48 (Cairo Stadium - Cairo, 22:00)

MECIUL PENTRU LOCUL TREI

Miercuri, 17 iulie

Al Salam Stadium - Cairo (22:00)

FINALA

Vineri, 21 iulie

Cairo Stadium - Cairo (22:00).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3497 vizualizari


Abonare la comentarii cu RSS

ESRI

Top 10 articole cele mai ...



Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.



powered by
developed by