După ani de secetă, fotbalul românesc chiar poate spera la un viitor mai bun. Naționala Under 21 a țării noastre a debutat cu o victorie la Euro 2019 în fața Croației (scor 4-1), una dintre țările care produce tinere talente pe bandă rulantă. George Pușcaș (11' penalti), Ianis Hagi (14'), Băluță (66') și Adrian Petre (90+3') au punctat pentru tricolori, iar acum naționala "mică" va porni cu un alt moral partidele cu Anglia și Franța. Publicul român a fost din nou la înălțime, așa cum ne-a obișnuit în ultimul timp.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Grupa C, clasament:

1 România 3 puncte (4-1)

2 Franța 3 (2-1)

3 Anglia 0 (1-2)

4 Croația 0 (1-4).

• Din cele 3 grupe se vor califica în semifinale câștigătoarele și cea mai bună ocupantă a locurilor secunde.

Desfășurarea LiveText a partidei România vs Croația:

Final de meci: România - Croația 4-1

Fiesta în tribune, România debutează cu o victorie categorică la Euro Under 21, iar acum se poate auzi "Și altă dată o s-o facem și mai lată"

90+3' Adrian Petre deviază decisiv o minge de pe colțul scurt, se dictează inițial off-side, însă VAR-ul este încă o dată de partea noastră: 4-1 pentru România împotriva Croației

S-au arătat patru minute de prelungire

88' Petre i-a luat locul Puşcaş

Din tribune se aude: "Treceți batalioane române Carpații"

84' Darius Olaru îi ia locul lui Dennis Man

În criză de timp, croații greșesc multe mingi, jocul curge în favoarea naționalei noastre

77' Murić a intrat în locul lui Halilović

72' Florinel Coman i-a luat locul lui Andrei Ivan - a fost prima schimbare a tricolorilor

Spectacol în tribune, spectactorii români sărbătoresc rezultatul de pe tabelă

68' Ivanušec intră pe teren în locul lui Moro la croați

66' Băluță este atent, interceptează o minge, întoarce un adversar, iar apoi șutează perfect cu stângul la colțul scurt: România - Croația 3-1

Mirel Rădoi se agită mult în spațiul tehnic, dă uneori senzația că ar dori să intre pe teren. În curând, s-ar putea să rămână fără voce...

59' Venit din linia a doua, Băluță trimite în forță, dar mingea se duce mult peste poarta adversă

Jucătorii noștri nu reușesc, din păcate, să țină prea mult posesia

54' Ianis Hagi execută lovitura libera de la aproximativ 20 de metri, mingea lovește transversala

53' Sosa îl faultează pe Dennis Man, lovitură liberă pentru tricolori

52' Dintre doi adversari, Pușcaș trimite fără vlagă, mingea este reținută fără emoții de Posavec

Debutul reprizei secunde este unul fără acțiuni de poartă importante, mingea se plimbă mult la centrul terenului

Se aud foarte bine indicațiile tactice oferite de selecționerul Mirel Rădoi - acesta le cere elevilor săi să rămână concentrați și să respecte marcajul

Pușcaș se luptă uneori cu trei adversari, spațiu prea mare între linia de mijloc și atacantul tricolorilor

A început repriza a doua

Pauză în San Marino: România - Croația 2-1

45+4' Andrei Ivan întorce un adversar, își pune mingea pe piciorul stâng, dar trimite departe de ținta adversă...

4 minute de prelungire pentru prima repriză

44' Găsit pe centrul defensivei adverse, Man are timp, spațiu, dar șutează cu stângul pe lângă poarta lui Posavec - nu este tocmai în apele sale jucătorul celor de la FCSB

41' Man este încă o dată neinspirat, este blocat, iar o acțiune cursivă a tricolorilor rămâne fără finalitate pe tabela de marcaj

În tribune se află și Gică Hagi

41' Halilović irosește o fază importantă pentru croați: trimite peste poartă dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri

Croații sunt periculoși din extreme, însă în ultimele minute nu au mai avut ocazii importante la poarta lui Radu

36' Cicâldău șutează cu stângul, mingea prinde efect și ocolește spațiul porții lui Posavec

31' Dennis Man primește cartonașul galben

Din tribune se aude "luptăm, luptăm și câștigăm!"

26' Andrei Ivan întârzie șutul, iar faza rămâne fără o continuare pentru tricolori - păcat, s-a aflat într-o poziție favorabilă

24' Ianis Hagi scapă pe un contraatac, dar nu poate profita de oportunitate - este blocat de un fundaș advers

22' Jakoliš primește primul cartonaș galben al partidei

20' Vlašić șutează la colțul lung și doar intervenția foarte bună a lui Radu evită al doilea gol al croaților

18' O greșeală pe centrul defensivei tricolore, Vlašić preia mingea, șutează din afara careului mare, iar Ionuț Radu (deși atinge mingea) nu poate interveni: România - Croația 2-1

Un prim sfert de oră perfect pentru tricolori...

14' Pușcaș ajunge la o minge la întâlnire, trimite spre poartă, fundașii croați resping de pe linia porții, iar Ianis Hagi (venit din linia a doua) înscrie cu stângul! România - Croația 2-0

11' Puşcaş trimite în stânga portarului, fără nicio speranță pentru Posavec (a plecat în dreapta). România - Croația 1-0

10' Benković atinge mingea cu mâna, iar după VAR se dă penalti pentru tricolori

6' Început alert de meci, Man trimite telefonat, iar Posavec nu are nicio emoție

4' Brekalo trimite cu dreptul în diagonală, spre colțul lung, mingea se duce aproape de poarta lui Ionuț Radu

3' Șutul din unghi al lui Pușcaș este respins în doi timpi de Posavec - prima ocazie importantă a partidei

Primul corner al partidei le-a aparținut croaților, faza a rămas fără vreun rezultat pe tabelă

1' O primă angajare spre Pușcaș, dar acesta nu are cum să ajungă mingea

A început partida

Suporterii tricolorilor se fac auziți, parcă s-ar juca în țară...

Ionuț Radu este jucătorul responsabil cu încurajările (la fel ca și în preliminarii)

Fondul sonor este dominat de fanii români veniți din toate părțile Italiei

Se intonează cele două imnuri, primul a fost al Croației

Sursa foto: Uefa/Twitter

Echipe:

România: Radu - Manea, Nedelcearu, Pașcanu, Fl. Ștefan - T. Băluță, Cicâldău - Man, Ianis Hagi, Andrei Ivan - Pușcaș. Antrenor: Mirel Rădoi

Rezerve: Căbuz, A. Vlad, Boboc, Ad. Petre, R. Grigore, Vl. Dragomir, V. Ghiță, Nedelcu, Ad. Rus, Fl. Coman, A. Ciobanu, Olaru.

Croația: Posavec - Uremovic, Katic, Benkovic, Sosa - Vlašic, Šunjic, Moro - Halilovic, Jakoliš, Brekalo. Antrenor: Nenad Gračan

Rezerve: Grbic, Šemper, Majer, Bistrovic, Kalaica, Borevkovic, Bašic, Muric, Kulenovic, Ivanušec, Bradaric, Čabraja.

Celălalt meci al grupei:

Anglia vs Franța - de la ora 22:00, la Cesena.

*Turneul final european va putea fi urmărit în direct pe TVR 1, TVR 2 si TVR HD și Livescore și LiveText pe HotNews.ro.

Programul grupei C:

18 iunie 2019: România – Croația4-1, Anglia - Franța 1-2

21 iunie 2019: Anglia – România (Cesena, 19:30), Franța – Croația (San Marino, 22:00)

24 iunie 2019: Franța – România (Cesena, 22:00), Croația – Anglia (San Marino, 22:00)

Cum arată grupele de la CE 2019

Grupa A: Italia, Spania, Polonia, Belgia

Grupa B: Germania, Danemarca, Serbia, Austria

Grupa C: Anglia, Franța, România, Croația.

Lotul deplasat de Mirel Rădoi la CE Under 21:

Portari: 1 Ionuț Radu (Genoa), 12 Cătălin Cabuz (Hermannstadt), 23 Daniel Vlad (FCSB).

Fundași: 2 Radu Boboc (FC Viitorul, 3 Florin-Bogdan Ștefan (Sepsi OSK Sf. Gheorghe), 4 Alexandru Pașcanu (Leicester City), 5 Ionuţ Nedelcearu (FC Ufa), 6 Cristian Manea (CFR Cluj), 15 Virgil Ghiţă (FC Viitorul), 18 Adrian Rus (Sepsi OSK Sf. Gheorghe).

Mijlocași: 10 Ianis Hagi Ianis Hagi (FC Viitorul), 14 Vlad Dragomir (Perugia), 16 Dragoş Nedelcu (FCSB), 17 Alexandru Cicâldău (U Craiova 1948 CS), 20 Andrei Ciobanu (FC Viitorul), 21 Tudor Băluţă (FC Viitorul), 22 Darius Olaru (Gaz Metan Mediaș), 8 Dennis Man (FCSB), 7 Florinel Coman (FCSB), 13 Denis Drăguş (FC Viitorul).

Atacanți: 9 George Puşcaş (Palermo), 11 Adrian Petre (Esbjerg fB), 19 Andrei Ivan (Rapid Viena).

Antrenor: Matei Mirel Rădoi.