Uruguay a obținut o victorie categorică în primul meci disputat la Copa America, scor 4-0 cu Ecuador, în grupa C. Naționala condusă de Oscar Tabarez avea un avantaj liniștitor la pauză, scor 3-0, iar rezultatul final a fost stabilit de un autogol.

Uruguay, victorie cu EcuadorFoto: copaamerica.com

Golurile au fost marcate de Nicolas Lodeiro (6), Edinson Cavani (33), Luis Suarez (44) şi Arturo Mina (78 - autogol).

Ecuador a rămas în inferioritate numerică din minutul 24, după ce Quinteros a primit cartonaș roșu și a fost eliminat.

Vezi aici rezumatul partidei Uruguay vs Ecuador.

Clasament grupa C:

1. Uruguay 3 puncte (+ un joc)

2. Chile 0

3. Japonia 0

4. Ecuador 0 (+ un joc)

Japonia vs Chile, a doua partidă din grupa C, va avea loc în noaptea de luni spre marți, de la ora 02:00, pe Estadio Morumbi din Sao Paolo.

Într-un alt meci disputat duminică, echipa Qatarului a obținut o remiză după ce a fost condusă cu 2-0 de Paraguay, în grupa B.

Oscar Cardozo (4 - penalti) şi Derlis Gonzalez (56) au înscris pentru Paraguay, iar Ali Almoez (68) şi Boualem Khoukhi (77) au punctat pentru naționala Qatarului.

Vezi aici rezumatul partidei Paraguay vs Qatar.

Clasament grupa B:

1. Columbia 3 puncte

2. Paraguay 1 punct

3. Qatar 1

4. Argentina 0

În România, meciurile de la Copa America (15 iunie - 7 iulie) se văd în direct pe Eurosport 1 și pe platforma Eurosport Player.