​A început numărătoarea inversă până la startul celei de-a 46-a ediții din Copa America, cel mai important turneu pentru naționalele de fotbal de pe continentul sud-american. Competiția va avea la start 12 echipe și se va desfășura în Brazilia, care este și principala favorită la câștigarea trofeului. Meciul de deschidere va avea loc pe stadionul Morumbi din Sao Paolo și va opune echipa țării gazdă și naționala Boliviei, în noaptea de vineri spre sâmbătă, de la ora 03:30 (ora României).

Trofeu Copa AmericaFoto: Facebook - Copa America

În România, meciurile de la Copa America (15 iunie - 7 iulie) se văd în direct pe Eurosport 1 și pe platforma Eurosport Player.

Grupe

Grupa A: Brazilia, Bolivia, Venezuela, Peru

Grupa B: Argentina, Columbia, Paraguay, Qatar

Grupa C: Uruguay, Ecuador, Japonia, Chile

Cea mai bună performanță la Copa America a echipelor participante:

Brazilia: 8 trofee, ultimul în 2007; alte 11 finale

Bolivia: un trofeu, în 1963, finalistă în 1997

Venezuela: semifinale în 2011

Peru: doua trofee, în 1939 şi 1975

Argentina: 14 trofee, ultimul în 1993; a jucat alte 14 finale, între care şi la ultimele două ediţii

Paraguay: campioană în 1953 şi 1979; de şase ori finalistă

Columbia: campioană în 2001, finalistă în 1975

Qatar: prima participare (invitată)

Chile: a cucerit de două ori trofeul, în 2015 şi 2016, jucând alte patru finale

Uruguay: 15 trofee (cele mai multe), ultimul cucerit în 2011

Japonia: a doua participare, după 1999, când nu a trecut de grupe (invitată)

Ecuador: semifinale în 1959 şi 1993

Conform unui studiu matematic care ţine cont de toate rezultatele înregistrate de naţionalele participante în ultimii patru ani, Brazilia este cotată cu 51% şanse pentru câştigarea Copa America.

După Brazilia, echipele cu cele mai mari şanse la victorie sunt Uruguay (12%), Columbia (11%), Argentina (9%), Peru (6%) şi Chile (5%), campioana ultimelor două ediţii. Naţionalele cu cele mai mici şanse de succes sunt Japonia (2%), Ecuador (1%), Venezuela (1%), Paraguay (1%), Qatar (1%) şi Bolivia (0%), scrie Agerpres.

Meciurile vor avea loc în cinci oraşe din Brazilia şi pe şase stadioane: Rio de Janeiro (Maracana), Sao Paulo (Morumbi, Arena Corinthians), Belo Horizonte (Mineirao), Porto Alegre (Arena do Gremio) şi Salvador (Arena Fonte Nova).

Programul meciurilor:

*ora României

Faza grupelor

Sâmbătă, 15 iunie

Brazilia - Bolivia (Sao Paulo, Estadio Morumbi, ora 03:30)

Venezuela - Peru (Porto Alegre, Arena do Gremio, ora 22:00)

Duminică, 16 iunie

Argentina - Columbia (Salvador, Arena Fonte Nova, ora 01:00)

Paraquay - Qatar (Rio de Janeiro, Estadio do Maracana, ora 22:00)

Luni, 17 iunie

Uruguay - Ecuador (Belo Horizonte, Estadio Mineirao, ora 01:00)

Marți, 18 iunie

Japonia - Chile (Sao Paulo, Estadio Morumbi, ora 02:00)

Miercuri, 19 iunie

Bolivia - Peru (Rio de Janeiro, Estadio do Maracana, ora 00:30)

Brazilia - Venezuela (Salvador, Arena Fonte Nova, 03:30)

Joi, 20 iunie

Columbia - Qatar (Sao Paolo, Estadio Morumbi, ora 00:30)

Argentina - Paraguay (Belo Horizonte, Estadio Mineirao, 03:30)

Vineri, 21 iunie

Uruguay - Japonia (Porto Alegre, Arena do Gremio, 02:00)

Sâmbătă, 22 iunie

Ecuador - Chile (Salvador, Arena Fonte Nova, ora 02:00)

Bolivia - Venezuela (Belo Horizonte, Estadio Mineirao, ora 22:00)

Peru - Brazilia (Sao Paulo, Arena Corinthians, ora 22:00)

Duminică, 23 iunie

Qatar - Argentina (Porto Alegre, Arena do Gremio, ora 22:00)

Columbia - Paraguay (Salvador, Arena Fonte Nova, ora 22:00)

Marți, 25 iunie

Ecuador - Japonia (Belo Horizonte, Estadio Mineirao, 02:00)

Chile - Uruguay (Rio de Janeiro, Estadio do Maracana, 02:00)

Sferturi

Vineri, 28 iunie

sfert 1: câştigătoarea Grupei A - locul 3 în Grupa B/C (Porto Alegre, Arena do Gremio , 03:30)

sfert 2: locul 2 în Grupa A - locul 2 în Grupa B (Rio de Janeiro, Maracana, 22:00)

Sâmbătă 29 iunie

sfert 3: câştigătoarea Grupei B - locul 2 în Grupa C (Sao Paulo, Arena Corinthians, 02:00)

sfert 4: câştigătoarea Grupei C - locul 3 în Grupa A/B (Salvador, Arena Fonte Nova, 22:00)

Semifinale

Miercuri, 3 iulie

câştigătoarea sfertului 1 - câştigătoarea sfertului 2 (Belo Horizonte, Estadio Mineirao, 03:30)

Joi, 4 iulie

câştigătoarea sfertului 3 - câştigătoarea sfertului 4 (Porto Alegre, Arena do Gremio, 03:30)

Finala mică

Sâmbătă 6 iulie

învinsele din semifinale (Sao Paulo, Arena Corinthians, 22:00)

Finala mare

Duminică 7 iulie

câştigătoarele din semifinale (Rio de Janeiro, Maracana, 23:00)

Loturile echipelor participante:

Brazilia

Portari: Alisson, Ederson, Cassio

Fundași: Dani Alves, Fagner, Alex Sandro, Filipe Luis, Thiago Silva, Miranda, Marquinhos, Eder Militao

Mijlocași: Casemiro, Fernandinho, Arthur, Allan, Lucas Paqueta, Philippe Coutinho, Willian

Atacanți: Everton, David Neres, Richarlison, Roberto Firmino, Gabriel Jesus

Selecţioner: Tite

Bolivia:

Portari: Carlos Lampe, Ruben Cordano, Javier Rojas

Fundași: Marvin Bejarano, Diego Bejarano, Luis Haquin, Adrian Jusino, Mario Cuellar, Saul Torres, Roberto Fernandez, Jose Mario Carrasco

Mijlocași: Alejandro Chumacero, Raul Castro, Erwin Saavedra, Leonel Justiniano, Samuel Galindo, Fernando Saucedo, Diego Wayar, Paul Arano

Atacanți: Marcelo Martins, Gilbert Alvarez, Rodrigo Ramallo, Leonardo Vaca

Selecţioner: Eduardo Villegas

Venezuela

Portari: Wuilker Farinez, Rafael Romo, Joel Graterol

Fundași: Roberto Rosales, Mikel Villanueva, Rolf Feltscher, John Chancellor, Yordan Osorio, Ronald Hernandez, Luis Mago

Mijlocași: Tomas Rincon, Luis Manuel Seijas, Arquimedes Figuera, Jhon Murillo, Darwin Machis, Junior Moreno, Adalberto Penaranda, Yangel Herrera, Luis Gonzalez, Jefferson Savarino

Atacanți: Salomon Rondon, Josef Martinez, Fernando Aristeguieta

Selecţioner: Rafael Dudamel

Peru

Portari: Pedro Gallese, Carlos Caceda, Patricio Alvarez

Fundași: Luis Advincula, Carlos Zambrano, Miguel Trauco, Aldo Corzo, Alexander Callens, Miguel Araujo, Anderson Santamaria, Luis Abram

Mijlocași: Yoshimar Yotun, Christian Cueva, Edison Flores, Renato Tapia, Christofer Gonzales, Jesus Pretell, Paolo Hurtado

Atacanți: Jefferson Farfan, Paolo Guerrero, Andre Carillo, Raul Ruidiaz, Andy Polo

Selecţioner: Ricardo Gareca

Argentina

Portari: Franco Armani, Agustin Marchesin, Esteban Andrada

Fundași: Nicolas Otamendi, Ramiro Funes Mori, Marcos Acuna, Nicolas Tagliafico, German Pezzella, Renzo Saravia, Juan Foyth

Mijlocași: Angel Di Maria, Roberto Pereyra, Giovani Lo Celso, Leandro Paredes, Rodrigo De Paul, Exequiel Palacios, Guido Rodriguez, Ivan Marcone

Atacanți: Lionel Messi, Sergio Aguero, Paulo Dybala, Lautaro Martinez, Matias Suarez

Selecţioner: Lionel Scaloni

Columbia

Portari: David Ospina, Camilo Vargas, Alvaro Montero

Fundași: Cristian Zapata, Santiago Arias, Davinson Sanchez, Yerry Mina, William Tesillo, Cristian Borja, Stefan Medina, Jhon Lucumi

Mijlocași: Juan Cuadrado, James Rodriguez, Edwin Cardona, Wilmar Barrios, Mateus Uribe, Jefferson Lerma, Gustavo Cuellar

Atacanți: Radamel Falcao, Luis Muriel, Roger Martinez, Duvan Zapata, Luis Diaz

Selecţioner: Carlos Queiroz

Paraguay

Portari: Antony Silva, Roberto Junior Fernandez, Alfredo Aguilar

Fundași: Gustavo Gomez, Ivan Piris, Bruno Valdez, Junior Alonso, Fabian Balbuena, Juan Escobar, Santiago Arzamendia, Ivan Torres

Mijlocași: Oscar Romero, Richard Ortiz, Rodrigo Rojas, Miguel Almiron, Celso Ortiz, Matias Rojas

Atacanți: Oscar Cardozo, Hernan Perez, Derlis Gonzalez, Federico Santander, Cecilio Dominguez, Juan Iturbe

Selecţioner: Eduardo Berizzo

Qatar

Portari: Saad Al Sheeb, Youssef Hassan, Mohammed Al Bakri

Fundași: Tareq Salman, Abdulkarim Hassam, Hamed Ismael, , Tameem Al-Muhaza, Assim Madebo, Salem Alhajri, Ahmed Fathy, Pedro Correira, Al Mahdi Ali, Bassam Husham

Mijlocași: Boualem Khoukhi, Karim Boudiaf, Ali Afif, Abdulaziz Hatim, Abdullah Abdul Salam

Atacanți: Akram Afif, Hassan Al Haydos, Almoez Ali, Ahmed Al Aaeldin, Ahmed Moein, Abdulaziz Al Ansari

Selecţioner: Felix Sanchez

Uruguay

Portari: Fernando Muslera, Martin Silva, Martin Campana

Fundași: Diego Godin, Jose Maria Gimenez, Sebastian Coates, Martin Caceres, Marcelo Sarrachi

Mijlocași: Giovanni Gonzalez, Diego Laxalt, Lucas Torreira, Matias Vecino, Rodrigo Bentancur, Nahitan Nandez, Federico Valverde, Nicolas Lodeiro, Giorgian De Arrascaeta, Gaston Pereiro

Atacanți: Edinson Cavani, Cristhian Stuani, Maximiliano Gomez, Jonathan Rodriguez, Luis Suarez

Selecţioner: Oscar Tabarez

Ecuador

Portari: Alexander Dominguez, Pedro Ortiz, Maximo Banguera

Fundași: Arturo Mina, Roberto Arboleda, Pedro Pablo Velasco, Cristian Ramirez, Xavier Arreaga, Jose Quintero, Beder Caicedo, Gabriel Achilier

Mijlocași: Romario Ibarra, Renato Ibarra, Carlos Gruezo, Jefferson Intriago, Antonio Valencia, Ayrton Preciado, Jefferson Orejuela, Andres Chicaiza, Jhegson Mendez

Atacanți: Carlos Garces, Angel Mena, Enner Valencia

Selecţioner: Hernan Gomez

Japonia

Portari: Eiji Kawashima, Ryosuke Kojima, Keisuke Osako

Fundași: Naomichi Ueda, Takehiro Tomiyasu, Tomoki Iwata, Ko Itakura, Daiki Sugioka, Teruki Hara, Daiki Suga, Yugo Tatsuta

Mijlocași: Yuta Nakayama, Gaku Shibasaki, Shoya Nakajima, Takefusa Kubo, Tatsuya Ito, Koji Miyoshi, Kota Watanabe, Hiroki Abe, Taishi Matsumoto

Atacanți: Shinji Okazaki, Daizen Maeda, Ayase Ueda

Selecţioner: Hajime Moriyasu

Chile

Portari: Gabriel Arias, Brayan Cortes, Yerko Urra

Fundași: Gary Medel, Gonzalo Jara, Mauricio Isla, Jean Beausejour, Paulo Diaz, Guillermo Maripan, Igor Lichnovsky, Oscar Opazo

Mijlocași: Arturo Vidal, Charles Aranguiz, Pedro Pablo Hernandez, Erick Pulgar, Diego Valdes, Esteban Pavez

Atacanți: Alexis Sanchez, Eduardo Vargas, Jose Pedro Fuenzalida, Nicolas Castillo, Junior Fernandes, Angelo Sagal

Selecţioner: Reinaldo Rueda

Țările cu cele mai multe trofee:

Uruguay 15

Argentina 14

Brazilia 8

Chile 2

Paraguay 2

Peru 2

Columbia 1

Bolivia 1

Câștigătoarele Copa America:

2016 Chile

2015 Chile

2011 Uruguay

2007 Brazilia

2004 Brazilia

2001 Columbia

1999 Brazilia

1997 Brazilia

1995 Uruguay

1993 Argentina

1991 Argentina

1989 Brazilia

1987 Uruguay

1983 Uruguay

1979 Paraguay

1975 Peru

1967 Uruguay

1963 Bolivia

1959 Argentina

1959 Uruguay

1957 Argentina

1956 Uruguay

1955 Argentina

1953 Paraguay

1949 Brazilia

1947 Argentina

1946 Argentina

1945 Argentina

1942 Uruguay

1941 Argentina

1939 Peru

1937 Argentina

1935 Uruguay

1929 Argentina

1927 Argentina

1926 Uruguay

1925 Argentina

1924 Uruguay

1923 Uruguay

1922 Brazilia

1921 Argentina

1920 Uruguay

1919 Brazilia

1917 Uruguay

1916 Uruguay