Tricolorii au făcut diferența contra Maltei în prima repriză (era 3-0 la pauză), succesul (4-0) fiind vital pentru pozițiile fruntașe din Grupa F de calificare la Euro 2020. Pușcaș (dublă), Chipciu (eliminat în minutul 81) și Dennis Man au punctat pentru România, însă nu e cazul să ne îmbătăm totuși cu apă rece. Este o victorie importantă în ecuația calificării, dar venită în fața unui adversar modest, care are șanse minime să încurce pe cineva în această grupă în afara Insulelor Feroe. Pe 5 septembrie, echipa lui Cosmin Contra se va duela pe teren propriu cu Spania.

George Puscas, dubla cu MaltaFoto: frf.ro

Bulgaria, învinsă acasă de Kosovo (3-2); Ucraina, victorie la limită cu Luxemburg (1-0) - Rezultatele serii în preliminariile Euro 2020

"Este o mândrie să marchez, să-mi reprezint ţara, sunt foarte fericit. Acum mă pot gândi la Campionatul European. Trebuie să fim încrezători acolo.Va fi greu fără Chipciu cu Spania, dar orice jucător care va intra, va da totul" - George Puşcaş, la Pro TV.

6 Insulele Feroe 0 (3-12).

*La Euro 2020 se califică direct primele două clasate în fiecare grupă preliminară.

Cele mai importante momente ale partidei Malta vs România:

90+1' Dennis Man ia o acțiune pe cont propriu, întoarce un adversar și înscrie cu stângul la colțul lung

90' Dennis Man întârzie șutul, cade în careu, dar nu primește nimic

84' Mifsud este aproape de gol: mingea trimisă de el din apropiere se duce în plasa laterală

81' Chipicu comite un fault în extrema dreaptă, primește al doilea cartonaș galben și pleacă mai devreme la vestiare

Fără vreo ocazie cu adevărat periculoasă în primele 18 minute din a doua repriză

A început repriza a doua

Pauză în Malta, România conduce cu 3-0

34' Chipciu schițează un șut cu stângul, întoarce un adversar, trimite imparabil cu dreptul din afara careului mare, iar România conduce deja cu 3-0. Sigur, este un adversar care are șanse mici să încurce pe cineva în această grupă (cu excepția Insulelor Feroe)

33' Bancu are viteză, protejează bine balonul, pierde mai mulți adversari pe parcurs, însă șutul său este deviat în corner

29' Keșeru strecoară foarte bine mingea pe un culoar, iar George Pușcaș bifează dubla în această seară

După prima jumătate de oră, Malta continuă să țină mai mult de minge, gazdele au o posesie superioară (51%-49%)

19' Corbolan scapă pe un contraatac, dar șutul său este telefonat, iar Tătărușanu nu are emoții

17' Găsit perfect cu o pasă de către Ianis Hagi, Pușcaș este aproape de dublă, însă mingea întâlnește doar bara...

11' Ianis Hagi încearcă poarta cu un șut din afara careului mare, mingea nu prinde cadrul porții gazdelor

După primele 11 minute, raportul posesiei este 63%-37% în favoarea gazdelor

7' Bancu centrează perfect, pe poziție viitoare, cu mult efect, iar Pușcaș (cu toate că nu lovește corect mingea) înscrie din apropiere. Malta - România 0-1

Malta începe curajos partida, gazdele joacă în viteză, are acțiuni de poartă

Echipe:

Malta: 1. Bonello – 22. Z. Muscat, 5. Agius, 4. Borg, 19. Zerafa – 11. R. Muscat, 8. Fenech ( 6. Grech '59), 7. Mbong, 15. Corbolan (20. Montebello '84) – 17. Effiong, 21. Gambin (9. Mifsud '21). Selecţioner: Raymond Farrugia

România: 12. Tătăruşanu – 7. Chipciu, 2. Cristea, 4. Nedelcearu (22. Săpunaru '35), 11. Bancu – 8. Hagi, 5. Băluţă, 18. Marin, 20. Maxim (21. Rotariu '75) – 9. Puşcaş, 13. Keşeru (14. Man '65). Selecţioner: Cosmin Contra

Cartonaşe galbene: Borg '61 / Chipciu '45, '81

Cartonaş roşu: Chipciu '81

Au rămas de disputat în Grupa F:

• 5 septembrie 2019: Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, România – Spania (ora 21:45)
  • 8 septembrie 2019: Spania – Feroe (ora 16:00), România – Malta (ora 19:00), Suedia – Norvegia (ora 21:45)
  • 12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)
  • 15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)
  • 15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
  • 18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)