Selecţionata Angliei a învins formaţia Elveţiei cu scorul de 6-5, la loviturile de departajare, duminică, la Guimaraes, în finala mică a Ligii Naţiunilor la fotbal, în care scorul a fost egal, 0-0, atât după 90 de minute, cât şi după prelungiri, scrie Agerpres.

Diferenţa a fost făcută de penalty-ul ratat de Josip Drmic sau de intervenţia portarului Jordan Pickford, cel care a şi transformat una dintre loviturile de departajare. Pentru Anglia au mai înscris Maguire, Barkley, Sancho, Sterlin şi Dier, iar pentru elveţieni au marcat Zuber, Xhaka, Akanji, Mbabu şi Schaer.

Anglia a dominat jocul şi putea încheia meciul în timpul regulamentar sau prelungiri, dar jucătorii pregătiţi de Gareth Southgate au trimis de patru ori mingea în bară, au avut un gol anulat de către arbitrajul video (VAR), la Wilson, Sterling ratând alte două şanse. De partea cealaltă, Elveţia a ratat o şansă prin Xhaka.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din România, cu Ovidiu Haţegan la centru.

În semifinale, ambele echipe au pierdut cu 1-3, Elveţia fiind întrecută de Portugalia, iar Anglia de Olanda. Portugalia şi Olanda se vor înfrunta, duminică (21:45, ora României), la Porto, în finala competiţiei.

Elveţia - Anglia 0-0, după prelungiri; 5-6, la loviturile de departajare

Au executat în ordine loviturile de departajare: 0-1 Harry Maguire (gol), 1-1 Steven Zuber (gol), 1-2 Ross Barkley (gol), 2-2 Granit Xhaka (gol), 2-3 Jadon Sancho (gol), 3-3 Manuel Akanji (gol), 3-4 Raheem Sterling (gol), 4-4 Kevin Mbabu (gol), 4-5 Jordan Pickford (gol), 5-5 Fabian Schaer (gol), 5-6 Eric Dier (gol), 5-6 Josis Drmic (ratare - a apărat Pickford).

Guimaraes, Estadio D. Afonso Henriques

Liga Naţiunilor - finala mică

Au evoluat echipele:

Elveţia: 1. Yann Sommer - 22. Fabian Schaer, 5. Manuel Akanji, 4. Nico Elvedi - 2. Kevin Mbabu, 10. Granit Xhaka (căpitan), 8. Remo Freuler, 13. Ricardo Rodriguez (19. Josip Drmic, 87) - 23. Xherdan Shaqiri (14. Steven Zuber, 65), 20. Edimilson Fernandes (17. Denis Zakaria, 61) - 9. Haris Seferovic (7. Noah Okafor, 113). Selecţioner: Vladimir Petkovic.

Anglia: 1. Jordan Pickford - 22. Trent Alexander-Arnold, 12. Joe Gomez, 6. Harry Maguire, 3. Danny Rose (2. Kyle Walker, 70) - 4. Eric Dier, 17. Fabian Delph (18. Ross Barkley, 106) - 20. Dele Alli - 7. Jesse Lingard (11. Jadon Sancho, 106), 9. Harry Kane (căpitan; 21. Callum Wilson, 75), 10. Raheem Sterling. Selecţioner: Gareth Southgate.

Arbitru: Ovidiu Haţegan; arbitri asistenţi: Octavian Şovre, Sebastian Gheorghe (toţi din România); al patrulea oficial: Tasos Sidiropoulos (Grecia); arbitru video: Michael Fabri; arbitru asistent video: Marco Di Bello (ambii din Italia)