VIDEO ​Liga 1, play-off: FCSB vs CFR Cluj 1-0 / Filipe Teixeira, foarfeca de senzație și victoria de orgoliu

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Duminică, 19 mai 2019, 22:23 Sport | Fotbal

Teixeira, gol din foarfeca
​​FCSB a obținut o victorie de orgoliu în ultima etapă a play-off-ului Ligii 1, scor 1-0, în fața campioanei CFR Cluj. Golul a fost marcat de Filipe Teixeira (38 ani), care l-a învins pe Arlauskis cu o foarfecă laterală executată perfect.

După o primă repriză în care CFR Cluj a avut ocaziile mai importante, FCSB a ratat un penalty în minutul 50. Ioan Hora a trimis puternic, pe centrul porții, însă mingea a căzut pe linia porții după ce a lovit bara transversală. Filipe Teixeira a deschis scorul ('63) cu o foarfecă laterală la colțul lung.

Foarfeca lui Teixeira:
*sursă video: Digi Sport

Au evoluat echipele:

FCSB: A. Vlad - R. Benzar (Roman ’86), Cristea, Bălaşa, Morais - Nedelcu, Teixeira – Man (Rusescu ’87), F. Tănase, F. Coman – Hora (Moruţan ’63). Antrenor: Mihai Teja

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, A. Mureşan, Boli, Peteleu - Males, Hoban (Moutinho ’46), Djokovic – Costache (Petrila ’57), Omrani, Păun (Itu ’76). Antrenor: Dan Petrescu

Cartonaşe galbene: Roman ‘90+2 / Păun ’70, Males ’86, Djokovic ‘90+2

Arbitri: Iulian Călin - George Neacşu, Marius Badea - Lucian Rusandu. Observatori: Cristian Nica, Mihai Stancu.

Clasamentul play-off-ului, înaintea meciului dintre Astra și Sepsi (luni, 21:00):

1. CFR Cluj 10 meciuri (15-4) 50 puncte
2. FCSB 10 (18-6) 48
3. FC Viitorul 10 (18-10) 39
4. CSU Craiova 10 (8-10) 36
5. Astra Giurgiu 9 (3-18) 24
6. Sepsi Sfântu Gheorghe 9 (3-17) 20