Olympique ​Lyon a câștigat Champions League la fotbal feminin, după ce a trecut fără probleme de Barcelona în finala de la Budapesta, scor 4-1, informează Mediafax.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Meciul a fost decis încă de la pauză, când Lyon a marcat toate golurile. Scorul a fost deschis de Marozsan (min. 5), iar Hegenberg a marcat de 3 ori până la finalul primelor 45 de minute ('14, '29 şi '30). Golul de onoare a fost reuşit de Barcelona pe finalul meciului (min. 89), prin Oshoala.

Prin acest succes, clubul francez îşi trece în cont al patrulea trofeu consecutiv în Champions League. În ultimii 10 ani, Lyon a câştigat competiţia de șase ori.

În semifinale, Lyon trecuse de Chelsea (3-2 la general), în timp ce Barcelona a dispus de Bayern Munchen (2-0 la general).