​​Gaz Metan Mediaș și Poli Iași au terminat la egalitate, scor 1-1, partida disputată în etapa a zecea a play-out-ului Ligii 1. Echipa antrenată de Edi Iordănescu a rămas pe prima poziție în clasament, însă poate fi depășită de Dinamo București (două puncte mai puțin, va juca împotriva celor de la Hermannstadt).

Liga 1, logoFoto: lpf.ro

Gazdele au rămas în zece oameni, după ce Darius Olaru a văzut al doilea cartonaș galben în minutul 53.

La faza următoare, Zaharia a lovit bara, însă mingea a ajuns la Sanoh, care a deschis scorul pentru oaspeți. Gazdele au egalat după șapte minute, după ce Larie a trimis în poartă din centrarea lui Caiado.

Au evoluat echipele:

Gaz Metan: Pleşca - Creţu, Pereira, Larie, Cikars - Ivanov, L. Aurelio - Olaru, Caiado, Fernandes (Mailat '63) - Rondon (Yazalde '85). Antrenor: Edi Iordănescu

Poli Iaşi: Mino Peralta - Rus, Cioinac, Chelaru, Sin (Bădic '80) - Teixeira (Mihăescu '58), Mihalache, Nascimento - Sanoh (Semedo '61), Enoh, Zaharia. Antrenor: Flavius Stoican

Cartonaşe galbene: Olaru '15, '53, Aurelio '40/ Sanoh '20, Mihăescu '72. Semedo '90+2, Mihalache '90+3

Sebastian Colțescu a fost arbitrul partidei.

Tot marți, FC Botoșani s-a impus, în deplasare, scor 2-0, în fața celor de la Dunărea Călărași.