Bayern Munchen a plecat doar cu un punct de pe terenul celor de la RB Leipzig, ratând astfel șansa de a câștiga titlul de campioană în Bundesliga. Partida de pe Red Bull Arena s-a încheiat 0-0. În schimb, rivala Borussia Dortmund a învins-o acasă pe Fortuna Dusseldorf, scor 3-2, astfel că titlul de campioană se va decide în ultima etapă.

Borussia Dortmund s-a impus împotriva lui Dusseldorf grație golurilor marcate de Pulisic 41', Delaney 53' și Gotze 90+2. Pentru oaspeți au înscris Fink 47' și Kownacki 90+5. În minutul 59, Lukebakio (Dusseldorf) a ratat o lovitură de la 11 metri.

Dusseldorf a încheiat meciul în inferioritate numerică, Bodzek fiind eliminat în minutul 82.

La Leipzig, Goretzka a marcat pentru Bayern în minutul 50, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid după consultarea sistemului VAR.

Cu o etapă înainte de finalul sezonului, Bayern Munchen are un avans de două puncte față de Borussia Dortmund. Ultima rundă din Bundesliga se va juca pe 18 mai, toate partidele fiind programate la ora 16:30. Bayern va evolua pe teren propriu cu Eintracht Frankfurt, iar Borussia Dortmund va juca în deplasare cu Borussia Monchengladbach.