​​Dinamo București a câștigat derbiul play-out-ului, scor 2-0, pe teren propriu, cu Gaz Metan Mediaș. În urma acestui rezultat, echipa antrenată de Mircea Rednic s-a apropiat la un singur punct de formația sibiană.

Liga 1, logoFoto: lpf.ro

Montini a înscris în minutele 56 și 80. În minutul 86, Damien Dussaut a primit al doilea galben (primul venise cu trei minute în urmă) și a fost eliminat.

Aceasta a fost prima înfrângere pentru Gaz Metan Mediaș în play-out (șapte victorii și un egal).

Au evoluat echipele:

Dinamo: Mandanda - Dussaut, D. Ciobotariu, Klimavicius, N. Aliji - I. Filip, N'Diaye (Mallo Blanco '67) - Montini (Şerban '82), R. Jaadi (N. Jaadi '59), D. Sorescu - Christovao. Antrenor: Mircea Rednic

Gaz Metan Mediaş: Pleşca - V. Creţu, I. Larie, M. Constantin , M. Busu - Fofana (Yazalde '63), Luis Coimbra - D. Olaru (Mailat '63), Caiado (Ely '79), Ivanov - Rondon. Antrenor: Edward Iordănescu

Cartonaşe galbene: Klimavicius '18, Filip '28, Aliji '39, Mallo "74, Dussaut '83, '86 / Caiado '30, Fofana '35, Aurelio '51

Meciul a fost arbitrat de Florin Andrei, ajutat de Dragoş Iliescu şi Adrian Vornicu, în timp ce rezervă a fost Lucian Rusandu. Observatori au fost Alexandru Deaconu şi Paul Cazan.