După 47 de ani, finala Europa League (fostă Cupa UEFA) va avea la start două echipe din Anglia. Chelsea a avut parte de o dublă dificilă cu Eintracht Frankfurt (1-1, 2-2 la general), însă s-a impus la loviturile de departajare (4-3, Hazard a înscris penaltiul decisiv) și s-a calificat în ultimul act al competiției. În cealaltă semfinală, Arsenal a făcut spectacol pe Mestalla prin Aubameyang (trei reușite) și Lacazette, a învins cu 4-2 (7-3 la general) și se va duela cu rivalii londonezi pentru câștigarea trofeului, pe 29 mai, la Baku.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia
  • Pentru prima oară în istorie, toate finalistele din Europa League și Champions League sunt din aceeași țară.

• În sezonul 1971-1972 (prima ediție a competiției), Tottenham câștiga Cupa UEFA, după 3-2 în fața celor de la Wolverhampton Wandereres.
  • Unai Emery (Arsenal) a câștigat de trei ori competiția din poziția de antrenor al celor de la Sevilla (2014, 2015, 2016).

• Marea finală va avea loc pe 29 mai, pe Stadionul Olimpic din Baku (Azerbaidjan). Pentru Arsenal, câștigarea trofeului ar însemna și calificarea în sezonul viitor de Champions League (Chelsea a obținut deja prezența în cea mai importantă competiție europeană prin clasarea din Premier League).

Chelsea vs Eintracht Frankfurt 1-1 (2-2 la general) - 4-3 la penaltiuri

Au evoluat echipele:

Chelsea: Kepa Arrizabalaga - Azpilicueta, Christensen (Zappacosta '74), Luiz, Emerson - Loftus-Cheek (Barkley '86), Jorginho, Kovacic - Willian (Pedro '62), Giroud, Hazard. Antrenor: M. Sarri

Frankfurt: Trapp - da Costa, Abraham, Hinteregger, Falette - Hasebe, Rode (de Guzman '70) - Rebic (Haller '90+3), Gacinovic (Paciencia '118), Kostic - Jovic. Antrenor: A, Hutter

Arbitri: Ovidiu Hațegan (central), Octavian Șovre, Sebastian Gheorghe (asistenți), Radu Petrescu, Sebastian Colțescu (adiționali) - toți din România; Pavel Kralovec (al patrulea oficial, Cehia)

Desfășurarea livetext a partidei dintre Chelsea și Eintracht:

4-3 Eden Hazard înscrie fără emoții și o duce pe Chelsea în finala Europa League!

Ratare Eintracht! Paciencia (intrat la finalul prelungirilor) trage în dreapta lui Kepa, însă portarul basc a sărit excelent și a parat execuția.

3-3 David Luiz își ia un elan mare și îl păcălește pe Trapp cu un șut în dreapta.

Ratare Eintracht! Kepa rămâne pe centrul porții și prinde sub genunchi mingea trimisă puternic de Hinteregger.

2-3 Jorginho execută în stilul caracteristic (pas mare înainte de șut) și îl învinge pe Trapp.

1-3 de Guzman trage puternic în dreapta lui Kepa, care nu a nimerit partea.

Ratare Chelsea! Trapp sare în stânga și apără șutul lui Azpilicueta.

1-2 Jovic plasează balonul în dreapta lui Kepa, care nu atinge mingea, însă nu o poate opri.

1-1 Barkley execută excelent, în plasa laterală, și îl învinge pe Trapp.

0-1 Eintracht execută primul penalty prin Haller. Acesta face o fentă scurtă și îl învinge pe Kepa cu un șut pe jos.

Finalul prelungirilor. Vom avea lovituri de departajare pe Stamford Bridge. Chelsea vs Frankfurt 1-1 (2-2 la general).

'116 Azpilicueta forțează la o centrare pe care Trapp a ezitat să o prindă, a împins mingea în poartă, însă Hațegan nu a validat reușita, după ce adiționalii i-au indicat un fault la portar.

'115 Trapp respinge șutul lui Zappacosta de sub bară. Corner pentru Chelsea.

'111 Emerson trage la colțul scurt, Trapp apără. Hinteregger este pe fază și degajează.

A început repriza secundă a prelungirilor.

'105+2 Zappacosta scoate din careul mic o minge care se îndrepta spre poarta lui Kepa. Același Haller a trimis cu capul.

'100 David Luiz scoate incredibil de pe linia porții la șutul lui Haller.

'95 Azpilicueta trimite cu o execuție spectaculoasă peste poartă.

Nemții au lovitura de start în prima repriză de prelungiri.

Chelsea și Frankfurt termină la egalitate timpul regulamentar (1-1, ca în tur). Avem prelungiri pe Stamford Bridge.

De la margine sunt arătate cinci minute suplimentare. Dacă nu se înscrie, vom avea prelungiri.

'77 Trapp scoate șutul bun al lui Zappacosta.

'49 Goool Frankfurt! Jovic scapă în poziție centrală și nu îl iartă pe Kepa. Atacantul a combinat cu Gacinovic și a înscris al 10-lea gol în acest sezon de Europa League (la egalitate cu Giroud).

A început repriza secundă.

Pauză la Londra. Chelsea vs Frankfurt 1-0 (Loftus-Cheek '28) - 2-1 la general

40' Ocazie pentru Chelsea! Loftus-Cheek primește în centrul careului, trece de un adversar și șutează, însă mingea este respinsă în corner de un fundaș al oaspeților.

28' Goool Chelsea! Loftus-Cheek deschide scorul pe Stamford Bridge, cu un șut la colțul lung. Mijlocașul englez a fost servit perfect de Hazard.

'1 Meciul de pe Stamford Bridge a început. Gazdele au prima posesie.

• Valencia vs Arsenal 2-4 (Gameiro '11, '58 / Aubameyang '17, '59, 88, Lacazette '50)

Valencia: Neto - Piccini (Soler '56), Garay, Gabriel, Gaya - Wass, Parejo, Coquelin, Guedes (Torres '71) - Rodrigo (Mina '71), Gameiro. Antrenor: G. Marcelino

Arsenal: Cech - Monreal, Sokratis, Koscielny, Maitland-Niles, Xhaka, Torreira (Guendouzi '80), Kolasinac (Mustafi '71) - Ozil (Mkhitaryan '62) - Lacazette, Aubameyang. Antrenor: U. Emery

Arbitri: Danny Makkelie (cenral), Mario Diks, Hessel Steegstra (asistenți), Dennis Higler, Jochem Kamphuis (adiționali) -toți din Olanda; Sergei Karasev (al patrulea oficial, Rusia).

Desfășurarea livetext a partidei dintre Valencia și Arsenal:

Final de meci. Arsenal câștigă și în retur (4-2) și merge în finala de la Baku. (7-3 la general vs Valencia).

'88 Goool Arsenal! Aubameyang combină cu Guendouzi și Mkhitaryan și îl învinge pe Neto cu un șut violent sub bară. Hat-trick pentru gabonez.

'69 Goool Arsenal! Aubameyang face "dubla". Gabonezul a trimis în poartă din colțul careului mic, după ce Maitland-Niles a trimis pe jos în fața porții.

'65 Garay trage de la mare distanță, însă șutul său a trecut puțin pe lângă poartă.

'58 Goool Valencia! Gameiro înscrie pentru a doua oară, după ce a oprit o minge care se ducea spre poartă și l-a învins în cele din urmă pe Cech (3-5 la general pentru englezi).

'50 Goool Arsenal! Lacazette face o piruetă superbă în careu și îi aduce pe "tunari" în avantaj.

Pauză în Spania. Valencia vs Arsenal 1-1 (Gameiro '11 / Aubameyang '17) - 2-4 la general

'17 Goool Arsenal! Aubameyang egalează pentru "tunari" și readuce liniștea în tabăra londoneză. Atacantul gabonez a marcat cu un șut excelent de la marginea careului.

'11 Goool Valencia! Gameiro deschide scorul pentru gazde și reduce din diferența la general. Francezul a înscris din interiorul careului mic după un contraatac excelent al Valenciei.

'7 Guedes ratează prima ocazie. Acesta a trimis peste poartă de la marginea careului.