VIDEO Faza de curtea școlii care a costat-o scump pe Barcelona - Arnold, execuția cornerului și golul calificării

Miercuri, 8 mai 2019, 9:16 Sport | Fotbal

Faza golului 4 marcat de Liverpool
Tabela arăta 3-0 pentru Liverpool, iar scorul la general era egal (3-3). "Cormoranii" au primit o lovitură de la colț, dar ceea ce a urmat a fost ceva rar întâlnit la un asemenea nivel. Apărarea catalanilor se afla parcă într-un moment de pauză, iar Alexander-Arnold a profitat din plin de situație. A executat rapid cornerul, Origi a fost pe fază și a înscris golul unei calificări pe care mulți o credeau imposibilă.

Liverpool s-a impus cu 4-0 pe Anfield și s-a calificat în finala Champions League, după ce pierduse manșa tur cu 0-3. Belgianul Divock Origi și olandezul Georginio Wijnaldum (intrat pe teren la pauză) au fost eroii lui Liverpool, fiecare reușind câte o dublă (în minutele 7 și 79, respectiv 54 și 56).

Golul calificării lui Liverpool a venit în minutul 79, în urma unui corner. Alexander-Arnold a pus mingea la colţul terenului, dar a plecat, părând că vrea să îi lase locul lui Shaqiri. Observând neatenția din defensiva catalanilor, Arnold s-a întors și a executat rapid. Mingea a ajuns la Origi, aflat singur în fața porții, iar Ter Stegen nu a mai putut face nimic pentru a evita golul.

Vezi aici faza care a dus la golul patru marcat de Liverpool:

S-ar putea să te intereseze și:

VIDEO Imagini emoționante pe Anfield, după calificarea incredibilă a lui Liverpool - Jucătorii au cântat alături de fani "You'll never walk alone"

Ernesto Valverde, după încă o seară de coșmar alături de Barcelona în Champions League: "Nu avem nicio scuză, îmi asum toată vina"

Jurgen Klopp: "Sunt antrenor de 19 ani și nu îmi amintesc de un asemenea meci, este incredibil"

VIDEO 7 mai, zi neagră pentru Barcelona - Catalanii, eliminați din Champions League după 0-4 cu Liverpool pe Anfield

FOTOGALERIE Anfield, casa magiei / Liverpool, în finală după o revenire istorică în fața Barcelonei (4-0, 4-3 la general) - Origi și Wijnaldum, eroii de serviciu.

6373 vizualizari

• +3 (5 voturi)
    Liverpool-Barselona (Miercuri, 8 mai 2019, 9:49)

truiad [utilizator]

S-a repetat scenariul din meciul tur, invers: scorul nu reflecta aspectul jocului, numarul de ocazii de gol.
    De reflectat pentru toate echipele - un scor favorabil se apara cu inteligenta !
    Oricum, ambele meciuri au fost de un nivel demn de o mare finala, pacat ca cele mai bune echipe la ora aceasta s-au intalnit in semifinale.
    Culmea ar fi o finala engleza si Liverpool sa nu mai poata repeta nivelul jocurilor cu Barcelona !
  • +4 (4 voturi)
    pe moment (Miercuri, 8 mai 2019, 9:51)

victor L [utilizator]

nici nu am inteles ce s-a intimplat.
    Nu faza rara, ci unica!
    • +3 (3 voturi)
      eu am vazut asa: (Miercuri, 8 mai 2019, 10:20)

bancher [utilizator] i-a raspuns lui victor L

Arnold initial s-a razgandit, pleca de la colt sa lase locul altei persoane sa execute cornerul. Face max 2 pasi, si, cand vede ca aparatorii catalani sunt descoperiti si adormiti se razgandeste imediat; se intaorce rapid la colt si executa cornerul. Origi e pe faza, Piquet si apararea Barcelonei doarm, si Origi inscrie.