Liverpool a tremurat serios în penultima etapă de Premier League, însă golul rezervei Divock Origi i-a adus victoria în fața lui Newcastle, scor 3-2, iar "cormoranii" au revenit pe prima poziție, punând presiune pe Manchester City și asigurând că titlul va fi decis în ultima etapă.

Virgil van Dijk a deschis scorul în minutul 13, fiind nemarcat la lovitura liberă executată de Trent Alexander-Arnold. Newcastle a revenit rapid prin Christian Atsu, care a înscris din apropierea porții, însă Salah a readus echipa lui Klopp în avantaj cu un voleu. Rondon a dus scorul la 2-2 după un corner la care "cormoranii" nu au reușit să degajeze.

În minutul 74, Mohamed Salah s-a accidentat după un duel cu portarul Martin Dubravka. Lovit cu genunchiul în față, egipteanul a părăsit pe targă terenul și a fost înlocuit cu Origi.

Shaqiri, intrat pe teren tot din postură de rezervă, a executat excelent o lovitură liberă, Origi a sărit la cap, a profitat și de o deviere a unui adversar și a înscris golul decisiv. De la margine au fost arătate opt minute de prelungire, însă Newcastle nu a mai putut reveni pentru a treia oară.

Vezi aici un rezumat al partidei dintre Newcastle și Liverpool.