Lionel Messi și atât. Decarul argentinian nu mai are nevoie de nicio prezentare. A reușit în șapte minute să marcheze două goluri, care o apropie pe Barcelona de finala Ligii Campionilor. Pe Camp Nou, gruparea blaugrana s-a impus cu 3-0 în fața celor de la Liverpool, în manșa tur din semifinale, potrivit Mediafax.

Lionel MessiFoto: fcbarcelona.com

În urma dublei reușite de Messi, argentinianul a ajuns la cota 600 de goluri în tricoul catalanilor, în toate competițiile.

În minutul 75, starul Barcelonei a reparat o greșeală a prietenului său Luis Suarez și a trimis mingea în plasa porții apărate de Alisson. În schimb, al doilea gol a fost o reușită semnată 100% de Messi. De la 25 de metri, din lovitură liberă, argentinianul a trimis mingea direct în vinclu și a stabilit scorul final.

În urmă cu fix 14 ani, pe 1 mai 2005, Lionel Messi marca primul său gol în tricoul blaugrana în fața formației Albacete.

Cu aceste două goluri, Messi a ajuns la 112 reuşite în 134 de meciuri în Liga Campionilor.