Atalanta a câștigat partida de pe teren propriu cu Udinese, scor 2-0, în etapa a 34-a din Serie A. Grație acestei victorii, Atalanta a depășit-o pe AS Roma și a urcat pe locul patru în clasament, ultimul care asigură prezența în ediția viitoare de Champions League.

Golurile victoriei au fost marcate pe final de meci. Marten de Roon a transformat un penalty în minutul 82, iar Mario Pasalic a închis tabela în minutul 85.

Cu patru etape înainte de finalul sezonului din Serie A, lupta pentru un loc de cupă europeană este extrem de strânsă. În acest moment, Torino ocupă ultima poziție care duce în preliminariile Europa League. AC Milan este în afara cupelor europene, însă se află la egalitate de puncte cu FC Torino.

Vezi aici rezumatul partidei Atalanta vs Udinese.