Rennes a produs surpriza în finala Cupei Franței, cucerind primul său trofeu după 48 de ani. Stade de France a fost gazda unei finale extrem de spectaculoase. Parizienii conduceau cu 2-0 după 21 de minute, dar Rennes a egalat scorul și totul s-a decis în cele din urmă la loviturile de departajare.

După 120 de minute de joc, cele două formații s-au aflat la egalitate, scor 2-2. PSG conducea cu 2-0 în minutul 21, Dani Alves (13') și Neymar (21') marcând golurile ce păreau să asigure o victorie liniștită pentru campioana Franței.

Până la pauză, Rennes (locul 11 în Ligue 1) a redus din diferență grație autogolului lui Kimpembe din minutul 40. Mexer a egalat în minutul 66, iar partida a intrat în prelungiri. Tabela a rămas neschimbată și învingătoarea a fost decisă la loviturile de departajare.

În minutul 118, Kylian Mbappe a văzut direct cartonașul roșu pentru un fault extrem de dur asupra lui Da Silva.

Rennes a câștigat cu 6-5 la loteria penaltiurilor, marcatori fiind Niang, Ben Arfa, Grenier, Lea Siliki, Bensebaini, Sarr. Pentru PSG au transformat Cavani, Dani Alves, Paredes, Bernat, Neymar, singurul care a ratat fiind Nkunku.

Rennes nu mai câștigase un trofeu de 48 de ani. Se întâmpla în 1971, când o învingea pe Lyon (scor 1-0) tot în finala Cupei Franței.Rennes are acum în palmares trei Cupe ale Franței (1965, 1971 și 2019).

Grație succesului din Cupa Franței, Rennes va juca direct în grupele Europa League.