VIDEO Dortmund - Schalke 2-4 / Cu doi eliminați, Dortmund pierde și își compromite șansele la titlu

Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 19:18 Sport | Fotbal

Dortmund, invinsa de Schalke
Borussia Dortmund a pierdut, sâmbătă, marele derby cu Schalke 04, scor 2-4, la capătul unui meci în care a avut doi eliminaţi. În urma acestui rezultat, formaţia lui Lucien Favre rămâne pe locul doi, iar şansele la câştigarea titlului în Bundesliga par compromise.

Borussia a deschis scorul în minutul 14, prin Gotze, iar pe final a mai înscris prin Witsel (84'). Pentru Schalke au punctat Caligiuri (18' - penalti, 62'), Sane (28') şi Embolo (86').

În minutul 60, Borussia Dortmund a rămas în inferioritate numerică, după eliminarea lui Marco Reus. Marius Wolf a avut aceeaşi soartă cinci minute mai târziu, iar gazdele au terminat meciul în nouă jucători.

Borussia Dortmund rămâne pe locul 2, însă Bayern Munchen se poate distanţa la 4 puncte în fruntea clasamentului, cu trei etape înainte de finalul sezonului. Bavarezii vor juca duminică pe terenul celor de la Nurnberg, de la ora 19:00.