Borussia Dortmund a pierdut, sâmbătă, marele derby cu Schalke 04, scor 2-4, la capătul unui meci în care a avut doi eliminaţi. În urma acestui rezultat, formaţia lui Lucien Favre rămâne pe locul doi, iar şansele la câştigarea titlului în Bundesliga par compromise.

Borussia a deschis scorul în minutul 14, prin Gotze, iar pe final a mai înscris prin Witsel (84'). Pentru Schalke au punctat Caligiuri (18' - penalti, 62'), Sane (28') şi Embolo (86').

În minutul 60, Borussia Dortmund a rămas în inferioritate numerică, după eliminarea lui Marco Reus. Marius Wolf a avut aceeaşi soartă cinci minute mai târziu, iar gazdele au terminat meciul în nouă jucători.

Vezi aici golurile meciului Borussia Dortmund vs Schalke 04.

Borussia Dortmund rămâne pe locul 2, însă Bayern Munchen se poate distanţa la 4 puncte în fruntea clasamentului, cu trei etape înainte de finalul sezonului. Bavarezii vor juca duminică pe terenul celor de la Nurnberg, de la ora 19:00.