Deja campioană înaintea meciului cu AS Monaco (după Toulouse - Lille 0-0), PSG a sărbătorit așa cum se cuvine al doilea titlu consecutiv în Ligue 1. Echipa lui Thomas Tuchel a câștigat cu 3-1 partida cu monegascii, în fața propriilor suporteri. Kylian Mbappe a fost din nou eroul serii, atacantul de 20 de ani reușind toate cele trei goluri ale victoriei.

Mbappe a marcat în minutele 15, 38 şi 55. Pentru AS Monaco a înscris Golovin, în minutul 89.

La PSG, Neymar a revenit după trei luni de pauză cauzată de o nouă accidentare la al cincilea metatarsian de la piciorul drept. Brazilianul a intrat pe teren la începutul reprizei a doua.

Campionii Franței au purtat tricouri speciale la meciul de pe Parc des Princes, imprimate cu imaginea catedralei Notre-Dame, în semn de omagiu pentru edificiul care a fost distrus de un incendiu. În locul numelor jucătorilor de pe spatele tricourilor a fost scris "Notre-Dame".

PSG și-a trecut în palmares al optulea titlu de campioană. Parizienii s-au mai impus în Ligue 1 în 1986, 1994, 2013, 2014, 2015, 2016 şi 2018.

Parizienii au ocazia să câştige în acest sezon şi Cupa Franţei, competiţie în care va juca în finală cu Rennes, la 27 aprilie.