Eliminată de Tottenham în sferturile Champions League, Manchester City și-a luat revanșa în fața echipei lui Mauricio Pochettino, în Premier League. "Cetățenii" au obținut o victorie la limită, scor 1-0, pe Etihad Stadium, acolo unde în urmă cu trei zile se marcau nu mai puțin de șapte goluri. În urma acestui succes, trupa lui Guardiola a urcat provizoriu pe primul loc în clasament.

Singurul gol al disputei a fost înscris de Phil Foden, în minutul 5, cu o lovitură de cap. Aguero a prelungit mingea spre mijlocașul de 18 ani, tot cu capul. Foden se află la primul său gol în Premier League.

Grație victoriei, Manchester City a urcat din nou pe prima poziție a clasamentului, însă are un meci restanță (cu Manchester United, din etapa 31). Liverpool va juca în această etapă pe terenul lui Cardiff, duminică, de la ora 18:00.

Manchester City a fost eliminată de Tottenham, miercuri, în sferturile Champions League. Învinși cu 1-0 în prima manșă, cetățenii au câștigat meciul retur pe teren propriu, scor 4-3, însă nu a fost suficient pentru calificare. Echipa lui Pochettino a mers mai departe grație golurilor marcate în deplasare.

Rezumatul meciului Manchester City vs Tottenham.