Etihad Stadium a fost gazda unui meci absolut nebun între Manchester City și Tottenham. După doar 11 minute de la fluierul de start, se marcaseră deja patru goluri, câte două de fiecare parte. Spectacolul a continuat, "cetățenii" au intrat în avantaj la pauză, iar în minutul 59 conduceau cu 4-2 (scor de calificare). Tottenham a redus din diferență, iar golul lui Llorente (73') avea să fie decisiv pentru obținerea calificării în semifinale. Finalul a adus o fază controversată, Sterling a înscris pentru 5-3 în minutul 90+3, dar reușita a fost anulată de VAR pe motiv de ofsaid.

Manchester City vs Tottenham 4-3 (Sterling '4, '21, Bernardo Silva '11, Aguero '59 / Heung-min Son '7, '10, Llorente '73)

Tottenham s-a calificat în semifinale pentru prima dată în actualul format al competiției, grație golurilor marcate în deplasare (4-4 la general). Echipa lui Mauricio Pochettino se va duela pentru un loc în marea finală cu Ajax Amsterdam, revelația actualei ediții a Champions League.

Aici poți vedea rezumatul partidei Manchester City vs Tottenham.

Vezi aici golul anulat al lui Sterling în prelungiri.

Au evoluat echipele:

Manchester City (4-3-3): Ederson - Walker, Kompany, Laporte, Mendy (Sane '84) - De Bruyne, Gundogan, D. Silva (Fernandinho '63) - Sterling, Aguero, B. Silva. Antrenor: Pep Guardiola

Tottenham (4-2-3-1): Lloris - Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose (Sanchez '90+1) - Sissoko (Llorente '41), Wanyama - Alli, Eriksen, Lucas (Davies '82) - Son. Antrenor: Mauricio Pochettino