VIDEO Manchester City - Tottenham 4-3 / Thriller pe Etihad Stadium - Trupa lui Guardiola, trădată de VAR și eliminată dramatic în sferturi

Joi, 18 aprilie 2019, 8:54 Sport | Fotbal

Llorente a inscris golul calificarii pentru Tottenham
Etihad Stadium a fost gazda unui meci absolut nebun între Manchester City și Tottenham. După doar 11 minute de la fluierul de start, se marcaseră deja patru goluri, câte două de fiecare parte. Spectacolul a continuat, "cetățenii" au intrat în avantaj la pauză, iar în minutul 59 conduceau cu 4-2 (scor de calificare). Tottenham a redus din diferență, iar golul lui Llorente (73') avea să fie decisiv pentru obținerea calificării în semifinale. Finalul a adus o fază controversată, Sterling a înscris pentru 5-3 în minutul 90+3, dar reușita a fost anulată de VAR pe motiv de ofsaid.

Manchester City vs Tottenham 4-3 (Sterling '4, '21, Bernardo Silva '11, Aguero '59 / Heung-min Son '7, '10, Llorente '73)

Tottenham s-a calificat în semifinale pentru prima dată în actualul format al competiției, grație golurilor marcate în deplasare (4-4 la general). Echipa lui Mauricio Pochettino se va duela pentru un loc în marea finală cu Ajax Amsterdam, revelația actualei ediții a Champions League.

Aici poți vedea rezumatul partidei Manchester City vs Tottenham.

Vezi aici golul anulat al lui Sterling în prelungiri.

Au evoluat echipele:

Manchester City (4-3-3): Ederson - Walker, Kompany, Laporte, Mendy (Sane '84) - De Bruyne, Gundogan, D. Silva (Fernandinho '63) - Sterling, Aguero, B. Silva. Antrenor: Pep Guardiola

Tottenham (4-2-3-1): Lloris - Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose (Sanchez '90+1) - Sissoko (Llorente '41), Wanyama - Alli, Eriksen, Lucas (Davies '82) - Son. Antrenor: Mauricio Pochettino

S-ar putea să te intereseze și:

3291 vizualizari

pacat!! (Joi, 18 aprilie 2019, 10:06)

bancher [utilizator]

Golul a fot perfect valabil. VAR-ul a zis ca a fost offside, dar cred ca arbitrul turc Ciakar nu stie regulamentul in detaliu. Pasa de gol a fost una deviata aleator, fara intentie, si in acest caz nu se considera offside. Doar daca era o pasa intentionata, atunci era offside.
    Din cauza turcului care nu stie regulamentul, Manchester City ramane pe dinafara.
      FIFA a schimbat regula pentru offside! (Joi, 18 aprilie 2019, 19:09)