Petrolul Ploiești a fost învinsă în deplasare de Luceafărul Oradea, scor 1-3, în etapa a XXX-a din Liga a II-a. Formația pregătită de Gheorghe Mulțescu se află pe locul cinci în clasament, la 11 puncte în spatele liderului Academica Clinceni, și pare că a pierdut lupta pentru promovare.

Logo Liga 2Foto: frf.ro

Luceafărul a condus cu 2-0 la pauză, după golurile marcate de Pop (25' - penalty) și Paraschiv (29'). Ploieștenii au redus din diferența imediat după pauză, prin Moldoveanu (47'), însă apoi au rămas în inferioritate numerică.

În minutul 78, Borța a fost eliminat pentru un fault în careu asupra lui Dulca și Oradea a primit lovitură de la 11 metri. Preoteasa a transformat și a stabilit scorul final, 3-1. Petrolul Ploiești a terminat meciul în nouă jucători, Marinescu fiind eliminat în minutul 86.

Luceafărul Oradea - Petrolul 3-1

Au marcat: Pop 25' - penalty, Paraschiv 29', Preoteasa 79' - penalty / Moldoveanu 47'

ASU Politehnica Timişoara - Dacia Unirea Brăila 4-0

Au marcat: Ene 22', Manea 24', Bedea 28', Chereches 35'