Formaţia FC Viitorul a învins, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, echipa Universitatea Craiova, într-un meci din etapa a cincea a play-off-ului Ligii I. Lovitura de start a fost dată de celebrul Rivaldo, al cărui fiu este legitimat la gruparea constănţeană. Ianis Hagi i-a oferit fostului internaţional brazilian un tricou al Viitorului cu numărul 10, scrie News.ro.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 9, prin Bărbuţ, care însă se afla în poziţie de ofsaid când a primit mingea de la Fortes.

A egalat Ianis Hagi, în minutul 43, cu un şut spectaculos din afara careului, de la mare distanţă.

Rivaldinho a stabilit scorul final în minutul 56, după o pasă de la George Ganea.

Au evoluat echipele:

FC Viitorul: Cojocaru – Boboc, Ţîru, Ghiţă, De Nooijer – Houri, T. Băluţă, Iacob (Mladen ’46) – I. Hagi, Rivaldinho (Achim ’68), Drăguş (Ganea ’54). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Donkor, Kelic, Tiago Ferreira (Bic ’63) – Martic, Mateiu (Baicu ’76), Cicâldău, Bancu – Bărbuţ, Fortes, Mihăilă (Drăghici ’59). Antrenor: Devis Mangia

Cartonaşe galbene: Ghiţă ’56, Ganea ’63 / Mihăilă ‘7

Arbitri: Radu Petrescu - Radu Adrian Ghinguleac, Mircea Mihail Grigoriu - Cătălin Popa

Oservatori: Cristian Nica, Eduard Alexandru