Juventus avea nevoie de un singur punct pe terenul celor de la Spal pentru a-și asigura matematic titlul de campioană în Serie A. Trupa lui Massimiliano Allegri a fost învinsă suprinzător, scor 1-2, deși a condus cu 1-0 la pauză. Pentru "Bătrâna Doamnă" este a doua înfrângere înregistrată în actualul sezon din Serie A.

Rezumatul meciului Spal vs Juventus.

Cu gândul la returul cu Ajax Amsterdam din sferturile Champions League (16 aprilie), Allegri a ales să îi menajeze pe mulți dintre titularii echipei. Juventus a început bine partida și a intrat în avantaj la pauză, după golul înscris de Moise Kean în minutul 30. Jucătorul de 19 ani a deviat în poartă șutul lui Joao Cancelo, ajungând la opt goluri în ultimele nouă partide disputate.

Spal a reușit să întoarcă soarta meciului în repriza secundă, marcând de două ori. Kevin Bonifazi a egalat în minutul 49, cu o lovitură de cap, iar Sergio Floccari a marcat golul victoriei în minutul 74, cu un șut din interiorul careului. În vârstă de 34 de ani, Floccari nu mai înscrisese în Serie A din luna ianuarie a anului trecut.

Spal are o serie de trei victorii consecutive pe teren propriu: 2-1 cu AS Roma, 1-0 cu Lazio și 2-1 cu Juventus.

În ciuda înfrângerii, Juventus poate deveni campioană la finalul acestei etape dacă Napoli nu va câștiga duminică pe terenul celor de la Chievo, ultima clasată din Serie A.

Pentru Juventus urmează returul cu Ajax din sferturile Champions League, pe 16 aprilie, de la ora 22:00. În prima manșă, pe Johan Cruijff Arena, scorul a fost 1-1.

Au evoluat echipele:

Spal: Viviano - Cionek, Vicari, Bonifazi - Lazzari, Murgia, Missiroli, Schiattarella (Valdifiori 70), Fares - Floccari (Regini 85), Petagna (Antenucci 89). Antrenor: L. Semplici

Juventus: Perin - De Sciglio, Barzagli (Bernardeschi 81), Gozzi - Cancelo, Cuadrado, Bentancur, Kastanos (Nicolussi 61), Spinazzola - Dybala, Kean (Mavididi 69). Antrenor: M. Allegri