Valencia, una dintre favoritele la câștigarea competiției, a reușit să se impună cu 3-1 pe terenul celor de la Villarreal, rezultat în urma căruia "liliecii" sunt cu un pas și jumătate în semifinalele Europa League.

Valencia a rezolvat partida in prelungiriFoto: Captura YouTube

Guedes (6) a deschis scorul pentru oaspeți, în timp ce Cazorla a egalat din penalti în minutul 36.

Lucrurile păreau stabilite, însă "liliecii" au lovit de două ori în prelungiri (Wass 91 și Guedes 93), iar Valencia este acum mare favorită la calificarea în penultimul act al Europa League.

Partida a avut loc pe "Estadio de la Ceramica", în prezența a 17.605 de spectatori.

Returul se va disputa pe Mestalla, în data de 18 aprilie.

Villarreal vs Valencia 1-3

(Cazorla '36 pen. / Guedes '6, '90+3, Wass '90+1)

Aici poți urmări rezumatul partidei Villarreal vs Valencia.

S-ar putea să te intereseze și:

Europa League, sferturi: Victorii la două goluri diferență pentru Arsenal și Benfica; Chelsea câștigă în minutul 86, Valencia lovește de două ori în prelungiri