​​Academica Clinceni a învins, în deplasare, cu scorul de 2-0, echipa Sportul Snagov, în derby-ul etapei a 28-a a ligii secunde de fotbal. În urma acestui rezultat, Clinceni se distanțează la patru puncte în fața Chindiei Târgoviște, echipă clasată pe locul al doilea.

Logo Liga 2Foto: frf.ro

Robert Ion a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 42, după ce a scăpat singur și l-a învins pe portarul gazdelor cu un șut pe jos. Bogdan Barbu a stabilit scorul final în minutul 54, când a transformat excelent o lovitură liberă de la marginea careului. Acesta l-a surprins pe portar cu un șut la colțul scurt.

Tot duminică, Petrolul Ploiești a învins, în deplasare, formația Aerostar Bacău, scor 2-0, și a urcat pe poziția a treia a clasamentului. Golurile prahovenilor au fost înscrise de Alexandru Saim ('30) și Dan Bucșa ('38).