Real Madrid nu a avut parte de o partidă ușoară în etapa a 31-a ligii spaniole de fotbal. Echipa antrenată de Zinedine Zidane a întors scorul și s-a impus cu 2-1 în fața celor de la Eibar. Karim Benzema a fost omul partidei, după ce a înscris de două ori și a mai avut două goluri anulate.

Vezi aici rezumatul partidei dintre Real Madrid și Eibar.

În minutul 9 al partidei, Benzema a trimis balonul în poartă din pasa lui Bale, însă reușita sa a fost anulată pentru o poziție de ofsaid în care se afla galezul. În minutul 39, bascii au făcut o fază superbă, în care au combinat excelent, Escalante l-a găsit bine pe Cardona în flancul drept, iar acesta l-a învins pe Navas cu o scăriță.

La zece minute după reluarea jocului, Benzema a mai avut un gol anulat, tot pentru o poziție de ofsaid. Francezul avea să le aducă victoria gazdelor în minutele 59 și 81, cu două goluri trase la indigo: centrare din flancul drept, lovitură de cap din 6 metri.

În urma acestui rezultat, Realul se apropie la două puncte de locul secund, ocupat de Atletico Madrid.

Sâmbătă, de la ora 21:45, are loc partida dintre Barcelona și Atletico Madrid.