Dunărea Călărași a terminat la egalitate, scor 1-1, partida disputată pe teren propriu împotriva celor de la FC Voluntari, echipă aflată în mare formă de la numirea lui Cristiano Bergodi. Golul oaspeților a fost înscris în minutul 90+3, după ce gazdele au rămas în inferioritate numerică în minutul 88.

Daniel Benzar a deschis scorul pentru gazde în minutul 76. Acesta a profitat de ieșirea hazardată a portarului Cosmin Vâtcă și a înscris în poarta lăsată goală. Igor Armaș a egalat pentru oaspeți în minutul 90+3, cu o lovitură de cap.

În minutul 88, Sîrghi (Dunărea Călărași) a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaș galben.

FC Voluntari nu a mai pierdut de șapte etape. Cinci victorii și două remize au înregistrat ilfovenii în ultimele șapte meciuri, parcurs care i-a ajutat să iasă din zona retrogradării.

Au evoluat echipele:

Dunărea Călăraşi: Straton - G. Enache (Henderson ’57), Luchin, Ben Djemia, Mendy – Simion (Benzar ’46), Sârghi, Honciu - Ammari, Souda (Mapuku ’68), G. Iancu. Antrenor: Dan Alexa

FC Voluntari: Vâtcă – Ricardinho (Căpăţână ’69), Balaur, Armaş, A. Vlad – Signorelli (Bălan ’82), Răuţă - I. Gheorghe, Laidouni, Gadze (Deac ’66) - A. Tudorie. Antrenor: Cristiano Bergodi

Partida a fost arbitrată de Istvan Kovacs. Acesta a fost ajutat de Vasile Marinescu, Bogdan Gheorghe și Sergiu Popa.

Tot sâmbătă, de la ora 17:00, FC Hermannstadt primește vizita celor de la Poli Iași.