​FC Sevilla s-a impus în confruntarea de pe teren propriu cu Deportivo Alaves, scor 2-0, în etapa a XXX-a a campionatului Spaniei. Grație acestei victorii, andaluzii s-au apropiat la un singur punct de locul patru, ultimul care asigură prezența în Champions League.

Pablo SarabiaFoto: sevillafc.es

Pablo Sarabia a fost omul meciului de pe Estadio Ramón Sánchez Pizjuán. Spaniolul a pasat decisiv la reuşita lui Roque Mesa din minutul 41 și tot el a închis tabela cu zece minute înainte de final.

În actuala ediție din La Liga, Sarabia a reușit zece goluri și zece pase decisive. Doar Messi are mai multe pase de gol decât jucătorul de la Sevilla. Starul argentinian a pasat decisiv de 12 ori și a marcat 32 de goluri în actual sezon al campionatului spaniol.

Sevilla ocupă locul șase în clasament, fiind la egalitate de puncte cu Valencia (locul 5) și la un punct în spatele celor de la Getafe (locul 4). Alaves, aflată pe locul șapte, este și ea în cursa pentru un loc de Champions League, fiind despărțită de trei puncte de poziția a patra.