Dunărea Călărași a obținut o victorie foarte importantă în etapa a treia a play-out-ului Ligii 1, scor 2-1, în deplasarea de la Botoșani. Echipa antrenată de Dan Alexa s-a apropiat la două puncte de locul de baraj, în timp ce gazdele rămân cu 19 puncte și nu se pot considera în siguranță.

Buş a deschis scorul pentru gazde în minutul 7, cu un șut deviat de la marginea careului. Gabi Iancu a egalat dintr-o lovitură liberă executată perfect, de pe partea dreaptă, la colțul scurt ('33). Amari a adus victoria oaspeților în minutul 57, cu un șut de la nouă metri.

În minutul 87, Dobroslavievici a fost eliminat pentru o intrare la Golofca.

Au evoluat echipele:

FC Botoşani: Pap - Patache, Miron, Burcă, Holzmann - Karaboue (Ongenda '63), J. Rodriguez - L. Buş (Fabbrini '70), L. Fulop (Oaidă '63), Golofca - M. Roman. Antrenor Liviu Ciobotariu;

Dunărea Călăraşi: Straton - G. Enache, Dobrosavlevici, Luchin, G. Mendy - Souda (Mediop Ndiaye '61, Mapuku '90+5), Simion, Ben Djemia, Honciu - G. Iancu (Keyta '81), Ammari. Antrenor Dan Alexa.

Cartonaşe galbene: Fulop '45, Fabbrini '90+2, Ongenda '90+5 / Souda '42, Dobrosavlevici '66 şi '87, Luchin '90+2, Ndiaye '90+4.