Liverpool a câștigat derby-ul etapei cu numărul 32 din Premier League, împotriva lui Tottenham, scor 2-1. Echipa lui Jurgen Klopp a obținut cele trei puncte grație unui autogol al lui Alderweireld în minutul 90. După această victorie, "cormoranii" au urcat din nou pe primul loc în clasament, cu un avans de două puncte față de Manchester City, care are și un meci mai puțin disputat.

Liverpool a deschis scorul în minutul 16, prin Firmino. Tottenham a egalat în minutul 70, prin Lucas, iar meciul părea să se îndrepte spre un rezultat de egalitate. Alderweireld a înscris în proprie poartă în minutul 90, iar Tottenham a plecat fără niciun punct de pe Anfield.

Grație victoriei, Liverpool a acumulat 79 de puncte și a urcat pe primul loc în clasament. Tottenham se găsește pe locul trei, la egalitate de puncte cu Manchester United, ocupanta locului patru (61 de puncte).

Rezumatul meciului Liverpool vs Tottenham.