Strasbourg a câştigat Cupa Ligii Franţei, după ce a învins-o pe Guingamp în urma executării loviturilor de departajare, scor 4-1. După 120 de minute de joc, scorul a fost 0-0.

Strasbourg, castigatoarea Cupei Ligii FranteiFoto: rcstrasbourgalsace.fr

Pentru Starsbourg au marcat de punctul cu var Prcic, Thomasson, Lienard și Carole. Doar Didot a înscris pentru Guingamp, în timp ce Mendy și Rodelin au ratat.

Este doar pentru a treia oară în istoria competiției când în finală nu se înscrie niciun gol înainte de loviturile de departajare. Ultima dată s-a întâmplat în 1997, când Strasbourg o învingea în finală pe Bordeaux (0-0; 6-5 la penalty-uri).

Strasbourg și-a trecut în palmares a treia Cupă a Ligii, după cele din 1997 şi 2005. Strasbourg le-a egalat la numărul de trofee pe Marseille (2010-2012) și Bordeaux (2002, 2007, 2009).

Recordul de trofee în Cupa Ligii Franței este deținut de PSG. Parizienii s-au impus în 1995, 1998, 2008, 2014, 2015, 2016, 2017 și 2018. În ediția din acest an, PSG a fost eliminată în sferturi de Guingamp, scor 2-1.

Finala competiției a avut loc pe Stade Pierre-Mauroy, arena unde își desfășoară meciurile formația Lille.

Rezumatul meciului Strasbourg vs Guingamp.