Borussia Dortmund este noul lider în Bundesliga, după victoria obținută pe "Signal Iduna Park" cu Wolfsburg, scor 2-0. Echipa lui Lucien Favre a schimbat locul în clasament cu Bayern Munchen, care a plecat doar cu un punct de pe terenul celor de la Freiburg, ocupanta poziției a 12-a, scor 1-1.

Borussia Dortmund a obținut in extremis cele trei puncte în confruntarea cu Wolfsburg. Ambele goluri ale victoriei i-au aparținut lui Paco Alcacer, care a înscris în minutele 90 și 90+4.

La Freiburg, gazdele au deschis scorul încă din minutul 3, prin Holer. Lewandowski a restabilit egalitatea în minutul 22, însă tabela nu s-a mai modificat până la finalul meciului. Bayern Munchen pierde astfel prima poziție în clasament, aflându-se acum pe locul secund, la două puncte în spatele liderului Borussia Dortmund.

Borussia Dortmund și Bayern Munchen se vor înfrunta în etapa viitoare din Bundesliga, pe 6 aprilie, de la 19:30. Partida va avea loc la Munchen, pe Allianz Arena.