​FC Voluntari a câștigat trei puncte foarte importante în lupta pentru evitarea retrogradării. Ilfovenii s-au impus cu scorul de 2-1, pe teren propriu, împotriva celor de la FC Botoșani și au urcat pe locul al cincilea în clasamentul play-out-ului, primul care asigură prezența în sezonul viitor de Liga I.

Laidouni a deschis scorul pentru gazde în minutul 31, cu un șut la colțul scurt din interiorul careului. Acesta i-a dedicat reușita lui Bucurică, accidentat la partida cu Sepsi.

Fulop a restabilit egalitatea în minutul 64, cu un șut cu latul din marginea careului, însă Tudorie a adus victoria gazdelor în minutul 89, cu o execuție din apropierea porții.

Au evoluat echipele:

FC Voluntari: Vâtcă - Ricardinho, Hodorogea, Armaş, A. Vlad – Căpăţână (Deac ’82), Signorelli (Răuţă ’65) - I. Gheorghe, Laidouni, Gadze (Balaur ‘90+3) – Tudorie.

FC Botoşani: Pap - Patache, Miron, Burcă, Soiledis – Rodriguez (Roman ’62), Karaboue, Fabbrini (Papa ’90) - Golofca, L. Fulop, Ongenda (Buş ’82).

Cartonaşe galbene: Signorelli ’13, Armaş ’57, Hodorogea ’71, Căpăţînă ’79, Tudorie ‘90+3 / Burcă ’67, Miron ’72, Golofca ’77, Karaboue ‘90+3

Partida a fost arbitrată de Iulian Călin, ajutat de Marius Badea, Gabriel Stroe și Cătălin Buşi.