Manchester City s-a calificat în semifinalele Cupei Angliei după o victorie dramatică obținută pe terenul celor de Swansea, echipă din Championship. "Cetățenii" au fost conduși cu 2-0 la pauză, însă au revenit spectaculos în repriza secundă și s-au impus cu 3-2, grație unui gol marcat de Aguero în minutul 88.

Cu o echipă din care au făcut parte mai multe rezerve, Manchester City s-a văzut condusă cu 2-0 de Swansea. Grimes a deschis scorul din penalty în minutul 20, iar Celina a majorat avantajul gazdelor în minutul 29.

Intrarea lui Aguero (64') a revitalizat jocul echipei lui Guardiola, care a redus din diferență în minutul 69. Bernardo Silva a înscris după o pasă venită de la atacantul argentinian.

În minutul 78, Aguero a șutat în bară de la 11 metri, însă mingea a intrat în plasa după ce a fost atinsă de portarul Nordfeldt. Golul calificării a fost înscris de același Aguero, în minutul 88. De data aceasta a fost rândul lui Bernardo Silva să-i paseze decisiv.