Joi au avut loc partidele din returul optimilor Europa League. Chelsea, Valencia, Napoli, Arsenal, Frankfurt și Villarreal au obținut biletele pentru tragerea la sorți de vineri. Ultimele două echipe calificate în sferturi au fost desemnate în urma prelungirilor, Benfica și Slavia Praga ieșind învingătoare.

Chelsea le-a administrat celor de la Dinamo Kiev cea mai dură înfrângere pe teren propriu în competițiile europene, scor 5-0, și s-a calificat în sferturi după 8-0 la general.

Napoli a fost învinsă cu 3-1 de Salzburg, însă a trecut mai departe grație victoriei din tur, scor 3-0. Vlad Chiricheș a fost titular pentru italieni și a părăsit terenul în minutul 78.

Valencia a obținut în minutul 90+3 biletele pentru turul următor, terminând la egalitate cu FC Krasnodar, scor 1-1 (3-2 la general). Guedes este cel care a înscris golul calificării.

Arsenal a câștigat cu 3-0, după ce pierduse cu 3-1 în Franța, împotriva lui Rennes. Londonezii aveau deja 2-0 în minutul 14, scor suficient pentru calificare, însă Aubameyang a reușit dubla în minutul 72 și "tunarii" au avut parte de un final mai relaxat.

Eintracht Frankfurt a dat lovitura la Milano, câștigând cu 1-0 în fața celor de la Inter. Luka Jovic a înscris singurul gol al partidei încă din minutul 6. Nemții au trecut în sferturi după ce scorul din tur a fost 0-0.

Villarreal și-a arătat din nou superioritatea în fața rușilor de la Zenit (2-1) și s-au calificat mai departe cu un 5-2 convingător.

Benfica a câștigat cu 1-0 în fața celor de la Dinamo Zagreb, același scor cu care croații au învins în tur. Lusitanii au mai înscris de două ori în cele 30 de minute, prin Ferro și Grimaldo, și au mers mai departe în competiție.

Slavia Praga, echipa lui Alexandru Băluță, a condus-o de două ori pe Sevilla, s-a văzut egalată de fiecare dată (2-2, ca în prima manșă) și meciul a mers în prelungiri. Echipa din Spania a înscris pentru 3-2 în minutul 98, însă cehii au crezut în șansa lor și au egalat după doar patru minute. Slavia a trecut în avantaj în minutul 119, când Traore a tras destul de slab, însă Simon Kjaer nu a reacționat corect.

Au avut loc joi în returul optimilor Europa League:

Dinamo Kiev vs Chelsea 0-5 (0-8 la general)

(Olivier Giroud 5, 33, 59, Marcos Alonso 45, Callum Hudson-Odoi 78)

FC Krasnodar vs Valencia 1-1 (2-3 la general)

(Magomed-Shapi Suleymanov 85 / Goncalo Guedes 90+3)

RB Salzburg vs Napoli 3-1 (3-4 la general)

(Munas Dabbur 25, Fredrik Gulbrandsen 65, Christoph Leitgeb 90+2 / Arkadiusz Milik 14)

Arsenal Londra vs Rennes 3-0 (4-3 la general)

(Pierre-Emerick Aubameyang 5, 72, Ainsley Maitland-Niles 15)

Inter Milano vs Eintracht Frankfurt 0-1 (0-1 la general)

(Luka Jovic 6)

Villarreal vs Zenit St. Petersburg 2-1 (5-2 la general)

(Gerard Moreno 29, Carlos Bacca 47 / Branislav Ivanovic 90+1)

Benfica Lisabona vs Dinamo Zagreb 3-0 (3-1 la general)

(Jonas 71, Ferro 94, Alex Grimaldo 105)

Slavia Praga vs Sevilla 4-3 (6-5 la general)

(Michael Ngadeu-Ngadjui 15, Tomas Soucek 47 pen., Mick van Buren 102, Ibrahim Traore 119 / Wissam Ben Yedder 44 pen., Munir El Haddadi 54, Franco Vazquez 98)

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală şi a semifinalelor va avea loc vineri.