Selecţionerul Cosmin Contra a confirmat, miercuri, convocările a 16 jucători care evoluează în străinătate, pentru meciurile cu Suedia şi cu Insulele Feroe, din preliminariile Campionatului European din 2020, informează News.ro.

Cosmin ContraFoto: Digisport.ro

De pe lista iniţială, care cuprindea 24 de jucători, lipsesc Silviu Lung (Kayserispor, 3/0), Vasile Mogoş (Cremonese, 0/0), Ionuţ Nedelcearu (FC Ufa, 3/0), Alin Toşca (PAOK Salonic, 15/0), Dorin Rotariu (FC Astana, 9/1), Andrei Ivan (Rapid Viena, 6/0), Alexandru Maxim (Mainz, 34/3) şi Florin Andone (Brighton & Hove Albion, 21/1).

Convocările confirmate sunt pentru următorii fotbalişti:

Portari: Ciprian Tătăruşanu (FC Nantes, 57/0), Costel Pantilimon (Nottingham Forest, 27/0), Florin Niţă (Sparta Praga, 2/0)

Fundaşi: Cristian Săpunaru (Kayserispor, 33/0), Vlad Chiricheş (Napoli, 54/0), Dragoş Grigore (Ludogoreţ, 33/0), Cosmin Moţi (Ludogoreţ, 14/0), Cristian Ganea (Numancia, 5/0)

Mijlocaşi: Răzvan Marin (Standard Liege, 14/1), Paul Anton (Krylia Sovetov, 8/0), Alexandru Chipciu (Sparta Praga, 40/5), Nicolae Stanciu (Al-Ahli, 28/10), Alexandru Mitriţă (New York City FC, 6/0), Gheorghe Grozav (Kisvárda FC, 27/5)

Atacanţi: George Puşcaş (Palermo, 4/1), Claudiu Keşeru (Ludogoreţ, 29/7)

Lotul final, care va include şi numele jucătorilor din campionatul intern, va fi anunţat vineri.

Primele două jocuri ale tricolorilor în preliminariile Euro-2020 sunt împotriva Suediei, în deplasare, la 23 martie, ora 19.00, şi contra Insulelor Feroe, la Cluj-Napoca, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”, la 26 martie, ora 21.45.

Programul grupei F din cadrul preliminariilor EURO 2020:

23 martie 2019: Malta – Feroe, Suedia – România (ora 19:00), Spania – Norvegia (ora 21:45)

26 martie 2019: Malta – Spania, Norvegia – Suedia, România – Feroe (ora 21:45)

7 iunie 2019: Feroe – Spania, Norvegia – România, Suedia – Malta (ora 21:45)

10 iunie 2019: Feroe – Norvegia, Malta – România, Spania – Suedia (ora 21:45)

5 septembrie 2019: Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, România – Spania (ora 21:45)

8 septembrie 2019: Spania – Feroe (ora 16:00), România – Malta (ora 19:00), Suedia – Norvegia (ora 21:45)

12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)

15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)

15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)

18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45).