Claudio Ranieri a debutat cu dreptul pe banca celor de la AS Roma, care au câștigat partida de pe teren propriu cu Empoli, scor 2-1 ( etapa a XXVII-a din Serie A). Grație acestui succes, Roma a acumulat 47 de puncte și se menține în lupta pentru loc de Champions League.

Golurile capitolinilor au fost marcate de El Shaarawy (9') şi Patrik Schick (33'), în timp ce pentru oaspeți a punctat Juan Jesus (12' - autogol).

Echipa lui Ranieri a tremurat pe final pentru victorie. În minutul 80, Florenzi a primit al doilea galben și a fost eliminat, iar opt minute mai târziu Empoli a egalat. Oaspeții s-au bucurat degeaba. Centralul a apelat la VAR și a anulat reușita din cauza unui henț.

AS Roma se află pe locul 5 în clasamet, cu 47 de puncte, la trei lungimi distanță de Inter Milano (4) şi la patru de AC Milan (3). Lider este Juventus, cu 75 de puncte, iar pe locul secund se găsește Napoli, cu 57 de puncte. Empoli este pe locul 17, cu 22 de puncte.